Kontrowersje wokół aukcji na emisję CO2

Kontrowersje wokół aukcji na emisję CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorcy protestują przeciwko projektowi aukcji praw do emisji dwutlenku węgla.

Od przyszłego roku polskie firmy będą mogły kupić część praw do emisji dwutlenku węgla na aukcji. Tak przewiduje projekt ustawy o instrumentach wspomagających redukcję emisji gazów cieplarnianych, nad którym pracuje Sejm. Do tej pory polskie firmy miały prawa do emisji za darmo - przypomniała "Rzeczpospolita".

Zgodnie u unijnymi przepisami, 90 proc. praw do emisji CO2 państwo musi rozdać za darmo. Pozostałe 10 proc. może sprzedać, np. na aukcji. Już kilka europejskich państw wprowadziło takie rozwiązanie.

Tomasz Chruszczow, dyrektor Forum Opakowań Szklanych, ostrzega na łamach "Rz", że po zmianie projetu ustawy polskie uprawnienia na aukcji będą mogły kupić także podmioty zagraniczne.

Przedsiębiorcy walczą o to, by zamiast 10 proc. uprawnień, na aukcję trafił tylko 1 proc., czyli ok. 2 mln praw rocznie. Z informacji dziennika wynika, że rząd jest skłonny zmniejszyć pulę praw sprzedawanych poprzez aukcję. Nie wycofuje się natomiast z drugiego pomysłu, który krytykuje przemysł.

Zgodnie z projektem fundusze z aukcji zostaną skierowane na przedsięwzięcia związane z pochłanianiem, czyli w praktyce lasy. Nawet jeśli w ten sposób zostanie sprzedane tylko 1 proc. praw, to rocznie da to ok. 150 mln zł. - wylicza "Rz"

Zdaniem przedsiębiorców środki te powinny trafić na cele związane poprawieniem efektywności energetycznej i badania w tej dziedzinie.

Projekt ustawy nie precyzuje, kto ma przeprowadzać aukcję. Wymienia natomiast kilka instytucji, które mogą to zrobić: NFOŚ, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz Lasy Państwowe. Prawdopodobnie będą je organizować właśnie Lasy Państwowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kontrowersje wokół aukcji na emisję CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!