Korolec: czeka nas zmiana polityki klimatycznej i energetycznej

Korolec: czeka nas zmiana polityki klimatycznej i energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister środowiska Marcin Korolec jest przekonany, że w najbliższych miesiącach czeka nas poważna zmiana w polityce klimatycznej i energetycznej. Do jej celów dołożone zostanie założenie, że energia musi być tania - powiedział.

Jak mówił minister w czasie dyskusji "Energetyka - czas trudnych wyborów na następne dziesięciolecie" na Kongresie Innowacyjnej Gospodarki w Warszawie, Europa jest dzisiaj w przededniu redefinicji swojej polityki klimatycznej, ponieważ została ona wymyślona, opisana i sformułowana w 2007-2008 r., a gospodarczo to inna epoka. "Od tego czasu nastąpiła dramatyczna zmiana gospodarcza; jako Europa, jako świat zmagamy się z kryzysem gospodarczym" - wyjaśnił Korolec.

Zmiana koncepcji polityki klimatycznej, która - zdaniem Korolca - nastąpi raczej w ciągu miesięcy, a nie lat - będzie się wiązać z dołożeniem do celów tej polityki elementu głoszącego, że ta polityka musi być tania.

"Energia musi być tania. Polityka klimatyczna musi się to opłacać. Nie możemy doprowadzić do tego, że będziemy kontynuować dzisiejsze podejście do polityki klimatycznej, bo to prowadzi do podwójnej katastrofy" - mówił minister.

Według niego, kontynuacja oznacza z jednej strony katastrofę klimatyczną - zwiększenie emisji; z drugiej - będzie prowadziła do przesunięcia inwestycji i miejsc pracy. "Ministrowie środowiska UE w mojej ocenie powinni walczyć o to, by przemysł był lokowany w Europie i rozwijał się w Europie, bo to właśnie jest z największym pożytkiem dla środowiska" - mówił Korolec, wyjaśniając, że ze względów środowiskowych nie ma lepszego miejsca dla przemysłu niż Europa.

"Jeżeli będziemy powodować delokalizację, będziemy tylko szkodzić środowisku" - oświadczył Korolec.

Minister wskazywał, że innowacje mogą być kluczem do odpowiedzi, jak powinna wyglądać krajowa polityka energetyczna. "W mojej ocenie na poziomie UE dziś mamy daleko za mało. Jedyny realny projekt, wspierany na poziomie UE - CCS (Carbon Capture&Storage - wychwyt i składowanie CO2) jest niezwykle drogi i wątpliwy środowiskowo" - zauważył.

Podkreślał, że inne projekty wsparcia nowych technologii w energetyce też nie wychodzą. "Przy ogromnym wsparciu ze środków publicznych energii słonecznej, w Europie nie ma żadnej fabryki, która produkuje ogniwa fotowoltaiczne. Wszystkie wyjechały do Azji" - mówił, podkreślając, że podobnie dzieje się w energetyce wiatrowej. Należy szukać instrumentów zatrzymujących technologie w UE, na razie to nie wychodzi - ocenił Korolec.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: czeka nas zmiana polityki klimatycznej i energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!