Korolec: położenie atutem Warszawy, jako siedziby Zielonego Funduszu

Korolec: położenie atutem Warszawy, jako siedziby Zielonego Funduszu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dogodne położenie w centrum kontynentu, wysoki poziom bezpieczeństwa, rozwinięta infrastruktura - to zdaniem ministra środowiska Marcina Korolca atuty Warszawy, która chce być siedzibą tzw. Zielonego Funduszu. Decyzja ma zapaść pod koniec października.

"Możemy być bardzo atrakcyjnym miejscem. Naszymi atutami są dogodne położenie w centrum kontynentu, wysoki poziom bezpieczeństwa, rozwinięta infrastruktura. Warszawa dysponuje także konkretnym obiektem na siedzibę Funduszu - Pałacem Kultury i Nauki" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Korolec.

Poinformował, że decyzja o wyborze siedziby Funduszu zapadnie w dniach 16-20 października, na posiedzeniu zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego (ZFK) w południowokoreańskim Songdon. W spotkaniu będzie uczestniczyła wiceminister środowiska Beata Jaczewska, która jest członkiem zarządu ZFK. Formalnie decyzja zapadnie w Doha w czasie konferencji klimatycznej ONZ.

Zielony Fundusz Klimatyczny (ZFK) to instytucja finansowa Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change - UNFCCC). Powstał dzięki porozumieniu podczas Konferencji klimatycznej w Durbanie w 2011 r. Jego zadaniem jest finansowanie działań na rzecz ochrony klimatu i ograniczanie emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się. Do 2020 roku wartość wspieranych przez Fundusz projektów powinna osiągnąć co najmniej 100 mld dolarów. Warszawa ubiega się o to, aby stać się siedzibą ZFK. Oprócz niej kandydują: Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), New Songdo City (Republika Korei) i Genewa (Szwajcaria).

"Cieszę się z tej kandydatury, ponieważ daje nam miejsce w globalnej dyskusji jako aktywnemu partnerowi. My w tej dyskusji uczestniczymy i chcemy uczestniczyć w jak największym wymiarze. Będąc w tej szóstce (kandydatów - PAP) pokazujemy, że jesteśmy +na mapie+ i jesteśmy ważni" - dodał minister.

Korolec mówił, że w najbliższym czasie w Europie i na świecie będzie trwać bardzo intensywna debata nt. polityki klimatycznej, a "Polska wnosi w ten dyskurs bardzo unikalną wartość". Według ministra wynika ona z udanej transformacji. "Oprócz transformacji politycznej, gospodarczej, przeszliśmy tę klimatyczną" - powiedział minister. Zaznaczył, że w ramach protokołu z Kioto Polska deklarowała redukcję emisji gazów cieplarnianych o 6 proc., a zredukowała o 30, kontynuując wzrost gospodarczy.

Przypomniał, że 25 października w Luksemburgu zbierze się Rada UE ds. środowiska. Najważniejszym punktem obrad będzie przyjęcie stanowiska UE na Konferencję klimatyczną ONZ w Doha w Katarze, która odbędzie się na przełomie listopada i grudnia. Konferencja ma wypracować nowe globalne porozumienie o klimacie, które zastąpi Protokół z Kioto, i uzgodnić termin jego przedłużenia do czasu wypracowania nowego dokumentu. Nowe porozumienie powinno obowiązywać od 2020 r.

Jeszcze w tym roku (w listopadzie) ruszą także kolejne misje handlowe projektu GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii, mającego na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalną promocję polskiej myśli technicznej. Polscy przedsiębiorcy odwiedzą Chile i Rosję.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: położenie atutem Warszawy, jako siedziby Zielonego Funduszu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!