Korolec: Polska będzie wpływać na politykę klimatyczną UE

Korolec: Polska będzie wpływać na politykę klimatyczną UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Globalne porozumienie ws. emisji, wycofywanie po 2020 r. wsparcia dla produkcji energii, bezpieczeństwo energetyczne to tematy, które Polska chce zgłaszać w dyskusjach o przyszłości polityki klimatycznej UE - powiedział minister środowiska Marcin Korolec.

Cele narzucone przez politykę klimatyczną UE Polska realizuje dużo taniej, niż przewidywała kilka lat temu, w Unii widać refleksję nad przyszłością tej polityki i Polska będzie w dyskusjach zgłaszać własne propozycje - mówił Korolec w piątek w czasie dyskusji nad polityką klimatyczną Unii, zorganizowanej przez parlamentarny klub PSL.

Wydaje się, że w debacie europejskiej w szeregu państw: w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii następuje poważna refleksja nad systemami wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE) - ocenił minister. Podkreślił też, że na dyskusję tę wpływ ma również rewolucja łupkowa w Ameryce Północnej i plan stworzenia strefy wolnego handlu UE i USA.

Korolec podkreślił jednak, że w dyskusji o polityce klimatycznej Polska buduje swoje stanowisko negocjacyjne na dwóch kwestiach - cenie energii i konkurencyjności. Powtórzył, że w sprawie ograniczania emisji główny postulat Polski to globalne porozumienie, bez którego cała inicjatywa nie zadziała.

"Chcemy też, żeby po 2020 r. następowało wycofywanie wszelkiego wsparcia związanego z produkcją energii. Wtedy inwestorzy, wiedząc o wygaszaniu, będą inwestować w technologie komercyjnie dojrzałe" - mówił Korolec. W opinii Korolca warunkami brzegowymi systemu wsparcia OZE powinny być; ak najniższy koszt, najbardziej stabilne źródła oraz technologie, w jakich polskie firmy mogą zaistnieć. "Wydaje mi się, że to małe biogazownie, w szczególności rolnicze" - ocenił minister.

Jak dodał, kolejnym wątkiem do tej dyskusji jest połączenie polityki klimatycznej z bezpieczeństwem i samowystarczalnością energetyczną, np. postulat ograniczenia do 2030 r. w jakimś stopniu importu paliw kopalnych do UE. "Dla nas naturalnym obszarem dyskusji jest też efektywność energetyczna" - dodał.

W ocenie b. wicepremiera Waldemara Pawlaka, trzeba zmienić postrzeganie polityki klimatycznej, żeby nie utożsamiać jej tylko z opłatami czy kosztami, ale z szansą na modernizację, rozwój, miejsca pracy. "Dziś widać wpływ polskiej postawy na całą politykę klimatyczną i następuje zmiana polityki UE, np. odrzucenie przez PE backloadingu (pomysłu KE na ograniczenie podaży uprawnień do emisji - PAP), co 2-3 lata temu było niewyobrażalne" - ocenił Pawlak.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk mówił z kolei, że ma wrażenie, iż debata sprowadza się do ograniczania emisji i OZE, a pomijana jest w niej efektywność energetyczna. Przypomniał, że ruszył już system wsparcia efektywności poprzez "białe certyfikaty". Woszczyk odniósł się też do wprowadzanych w nowelizacji Prawa energetycznego pewnych ulg dla przemysłu energochłonnego. "To trudny ale konieczny kompromis" - mówił, dodając, że przy obecnej strukturze polskiego rynku energii katastrofalna dla niego byłaby ucieczka tego przemysłu na większa skalę.

Szef komitetu Ochrony Środowiska KIG Krzysztof Kawczyński wskazywał z kolei na korzyści z zagospodarowywania odpadów. Jak mówił, aby spełnić europejskie standardy trzeba zainwestować w niego 20 mld zł, ale to pozwoliłoby m.in. produkować 2-3 mln ton rocznie alternatywnych paliw, co oznacza ograniczenie importu. Z kolei niektóre odpady, użyte w celach energetycznych mogą być traktowane jako źródło odnawialne (OZE) - zauważył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: Polska będzie wpływać na politykę klimatyczną UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!