Korolec: tworząc rezerwę pozwoleń na emisje, trzeba też chronić przemysł

Korolec: tworząc rezerwę pozwoleń na emisje, trzeba też chronić przemysł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Utworzeniu rezerwy dla unijnego rynku pozwoleń na emisję CO2 powinny towarzyszyć rozwiązania, które będą w interesie energochłonnych sektorów przemysłu - ocenił w środę w Brukseli wiceminister środowiska Marcin Korolec.

W czwartek komisja Parlamentu Europejskiego ds. przemysłu (ITRE) ma głosować nad opinią w sprawie utworzenia rezerwy stabilizacyjnej (market stability reserve - MSR) na europejskim rynku pozwoleń na emisję CO2. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej rezerwa, która ma podnieść ceny uprawnień na emisje CO2, powstałaby w 2021 r. Niektórzy europosłowie chcą jednak przyśpieszenia tej daty.

Korolec spotkał się w środę z europosłami różnych frakcji, by przekonywać ich do takich rozwiązań w sprawie MSR, które nie zaszkodzą europejskiemu przemysłowi oraz zapobiegną temu, że firmy działające w sektorach energochłonnych będą przenosić się poza UE, do krajów, gdzie nie obowiązują wyśrubowane cele klimatyczne.

"Trzeba szukać takich rozwiązań w ramach tej inicjatywy, aby zagwarantować instrumenty, które będą w interesie przemysłu europejskiego, przemysłów energochłonnych, w tym również polskiego. Dlatego szukamy porozumienia ponadpartyjnego w tych specyficznych dyskusjach na temat klimatu" - powiedział Korolec dziennikarzom.

Za interesującą uznał on propozycję byłego komisarza ds. przemysłu, a obecnie europosła z Włoch Antonio Tajaniego, który zasugerował stworzenie specjalnego funduszu dla przemysłów energochłonnych. Byłby to fundusz na pomoc inwestycyjną dla tych sektorów. "Byłby to instrument, który stymulowałby nie tylko nowe inwestycje, ale i nowe technologie w tych obszarach, w których mamy do czynienia z największymi emisjami, czyli w energetyce opartej o paliwa kopalne" - powiedział pełnomocnik polskiego rządu ds. polityki klimatycznej.

"Chodzi o to, by realizując cele klimatyczne nie naruszać konkurencyjności europejskiego przemysłu" - dodał. Zdaniem ministra, pomocne jest każde rozwiązanie, które ochraniałoby europejski przemysł przed delokalizacją na skutek wdrażania unijnej polityki klimatycznej.

Zgodnie z założeniami propozycji KE rezerwa stabilizacyjna miałaby - poprzez podniesienie cen pozwoleń na emisję CO2 - zmobilizować przemysł do realizacji założeń unijnej polityki klimatyczno-energetycznej i inwestycji w zielone technologie. Rezerwa powstanie ze ściąganych z rynku pozwoleń na emisję gazów cieplarnianych.

Nadwyżki pozwoleń na emisje na unijnym rynku wystąpiły od 2009 roku, m.in. w następstwie kryzysu gospodarczego. Ich duża liczba znacząco wpłynęła na cenę i zdemotywowała przemysł do inwestowania w nowoczesne niskoemisyjne technologie, co było głównym założeniem systemu handlu emisjami ETS. Aby podnieść cenę uprawnień, KE w ub.r. zmniejszyła liczbę pozwoleń na emisje o 400 mln. Ograniczenie to jest efektem tzw. backloadingu, czyli zamrożenia aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2 w latach 2014-2016 i przesunięcia ich na lata 2019-2020. Backloading spotkał się ze sprzeciwem niektórych państw Unii, m.in. Polski, które obawiały się wzrostu cen energii oraz ograniczenia wpływów do budżetu ze sprzedaży nadwyżek pozwoleń.

UE w ramach pakietu klimatyczno-energetycznego na lata 2013-2020 zobowiązała się do 20-proc. redukcji gazów cieplarnianych w stosunku do 1990 roku. W ramach ustaleń październikowego szczytu Unii Europejskiej postanowiono, że w latach 2020-2030 redukcje CO2 wyniosą 40 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: tworząc rezerwę pozwoleń na emisje, trzeba też chronić przemysł

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!