Korolec: za rok projekt globalnej umowy klimatycznej

Korolec: za rok projekt globalnej umowy klimatycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwszy projekt globalnej umowy klimatycznej ma być zaprezentowany na szczycie klimatycznym ONZ w Limie, w grudniu przyszłego roku - poinformował w czwartek odpowiedzialny za klimat sekretarz stanu w MŚ Marcin Korolec. Umowa ma być zawarta w 2015 r. w Paryżu.

Korolec przewodniczył obradom zakończonego 23 listopada szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie (COP-19). Spotkanie przyniosło porozumienie w trzech kluczowych kwestiach: ścieżki dochodzenia do globalnego porozumienia klimatycznego w 2015 r., finansowania walki ze zmianami klimatu w krajach rozwijających się, wsparcia dla krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu.

Korolec powiedział, że jest zadowolony z porozumienia, bo wyznacza ono jasny kalendarz działań przed Paryżem. "Wiemy, że pierwszy projekt nowego porozumienia będzie zaprezentowany na konferencji w Limie (COP-20 w grudniu 2014 r.). W Limie będziemy dyskutować, jak wkład z różnych krajów (w globalną politykę klimatyczną) powinien być prezentowany" - powiedział Korolec w czwartek w Brukseli.

Dodał, że wkład poszczególnych członków konwencji ONZ w realizowanie globalnej polityki klimatycznej powinien być przedstawiony do końca pierwszego kwartału 2015 roku, a do końca maja powinien być gotowy projekt umowy klimatycznej w sześciu językach konwencji.

Pod naciskiem krajów rozwijających się, z Chinami i Indiami na czele, w ostatniej chwili w uzgodnionym tekście w Warszawie zamieniono słowo "zobowiązania" do redukcji emisji CO2 na "wkład" w realizację globalnej polityki klimatycznej, co zostało ocenione w mediach jako osłabienie wymowy dokumentu. Chodzi o deklaracje klimatyczne, które wszystkie kraje konwencji klimatycznej ONZ mają złożyć przed szczytem w Paryżu w 2015 r., możliwie do pierwszego kwartału 2015 r.

Odnosząc się do zmiany tekstu, Korolec ocenił, że nowe sformułowanie jest pozytywne w tym sensie, że jest pojęciem szerszym i może objąć "bardzo dużą skalę różnych wysiłków różnych członków konwencji". "Sądzę, że kształt nowego porozumienia powinien być inkluzywny i zapraszający kraje do prezentowania różnych rodzajów działań oraz wysiłków i w tym sensie jest to właściwe sformułowanie w tej decyzji" - powiedział wiceminister.

Zauważył, że sformułowanie "wkład" dotyczy zarówno krajów rozwijających się, jak i rozwiniętych, co jest zgodne z tzw. platformą durbańską, która zakłada, że nowe porozumienie będzie "zdecydowane wspólnie i stosowane wobec wszystkich".

Podając przykłady wkładu w realizację głównego celu konwencji klimatycznej, jakim jest obniżanie globalnych emisji CO2, wymienił cele udziału energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej, a także podatek węglowy i wewnętrzną politykę dotyczącą lasów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: za rok projekt globalnej umowy klimatycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!