Korolec: Zamieszanie z tekstem porozumienia w Durbanie

Korolec: Zamieszanie z tekstem porozumienia w Durbanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister środowiska Marcin Korolec powiedział, że w światowych negocjacjach klimatycznych ONZ w Durbanie doszło do zamieszania z nowym tekstem projektu końcowego dokumentu konferencji. Zaprzeczył, by Unia Europejska poparła przekazany delegatom projekt.

Nocna sesja roboczych rozmów z piątku na sobotę w Durbanie w wąskim gronie południowoafrykańskiej prezydencji i 27 najważniejszych krajów przyniosła nowy tekst projektowanego dokumentu końcowego. Rano okazało sie, że dokument ten rozesłany delegatom nie zawierał uzgodnionego tekstu, tylko wcześniejszą wersję. Opatrzony był za to odręcznym dopiskiem "EU - OK, US - OK", odczytywane jako zgoda Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej na jego treść.

Czytaj też: Nowy tekst porozumienia w Durbanie, rozpoczyna się sesja plenarna

Korolec, który w związku z prezydencją Polski koordynuje prace krajów Unii w Durbanie i unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard w sobotę powiedzieli dziennikarzom, że nie ma zgody UE na ten tekst porozumienia, a delegaci zostali wprowadzeni w błąd.

"Nie mamy podstawowych dokumentów położonych na stole, więc bardzo trudno dzisiaj w połowie soboty jakoś reagować i opowiadać w jaki sposób możemy zakończyć te negocjacje" - powiedział dziennikarzom Korolec wchodząc na kolejne spotkanie grupy liderów konferencji klimatycznej. Obecnie nie ma wspólnego tekstu porozumienia - dodał.

"Nie możemy opuścić Durbanu z takim dokumentem, zaakceptować takiego tekstu" - mówiła Hedegaard dziennikarzom, w przerwie między nieformalnymi spotkaniami. "Dziwne, że ktoś próbuje zasugerować, że mogliśmy podpisać się pod takim słabym dokumentem" - dodała.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych od osób uczestniczących w rozmowach wynika, że tekst w rozkolportowanej formie przekreśliłby wcześniejsze ustalenia, które UE zawarła z krajami najbiedniejszymi i wyspiarskimi; oznaczałoby to działanie ignorujące interesy najbardziej narażonych na zmiany klimatu państw afrykańskich, małych państw wyspiarskich i grupy państw najmniej rozwiniętych.

Konferencja miała się zakończyć w piątek, jednak została przedłużona na sobotę. Zaplanowana na 10.00 rano miejscowego czasu sesja plenarna, która miała debatować nad końcowym tekstem nie rozpoczęła się i nikt nie podaje potencjalnej godziny jej rozpoczęcia. Według organizatorów, mandat konferencji do podejmowania decyzji upływa o północy z soboty na niedzielę.

17. Konferencja Stron Konwencji Klimatycznej w Durbanie ma doprowadzić do zawarcia - w miejsce obowiązującego jedynie do 2012 r. protokołu z Kioto - nowego światowego porozumienia, które wprowadzałoby obligatoryjne redukcje emisji gazów cieplarnianych przez wszystkie kraje świata. W przejściowym okresie obowiązywałby drugi okres rozliczeniowy protokołu (Kioto2). Część krajów nie przystąpiła do protokołu z Kioto; wśród nich są potęgi o największym udziale w światowej emisji CO2, jak Chiny czy USA.

UE chce w tych negocjacjach zmienić światowy system prawny dotyczący walki z ociepleniem klimatu, by obowiązywał on wszystkie państwa - był dla nich prawnie wiążący. Na porozumienie w Durbanie nie godzili się najwięksi emitenci - Chiny, USA i Indie.

Unia Europejska chce, by nowe porozumienie podpisać w 2015 r.; miałoby ono wejść w życie od 2020 r. Do tego czasu Unia chciałaby przedłużenia na kolejny okres protokołu z Kioto, jednak uzależnia poparcie tego rozwiązania od przyjęcia w Durbanie ścieżki dojścia do nowego porozumienia.

Celem działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych jest zahamowanie wzrostu średniej temperatury na świecie. Chodzi o niepodwyższenie temperatury ponad 2 st. Celsjusza powyżej średniej z okresu przed rozwojem przemysłu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Korolec: Zamieszanie z tekstem porozumienia w Durbanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!