XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kraje rozwijające się niechętne redukcji CO2

Kraje rozwijające się niechętne redukcji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Indyjskie ministerstwo energii wydało oświadczenie mówiące o tym, że w Niemczech, czy w innych państwach Europy jest produkowane 5 do 20 ton CO2 na osobę, a w Indiach jest to tylko 1 tona, więc jak można czegoś od nas oczekiwać, najpierw musimy nadgonić to co nas dzieli - mówił Matthias Jochem, wiceprezes Hitachi Power Europe, podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Kolejne szczyty klimatyczne, których ustalenia mają doprowadzić do podpisania globalnego porozumienia klimatycznego zastępującego tzw. protokół z Kioto, kończyły się dotychczas bez ustaleń pozwalających wierzyć w nowy międzynarodowy układ klimatyczny.

Perspektywę postrzegania redukcji emisji gazów cieplarnianych przez kraje rozwijające się podczas debaty w sesji głównej Forum Zmieniamy Polski Przemysł nakreślił Matthias Jochem, wiceprezes Hitachi Power Europe.

- Jako Hitachi Power Europe nie jesteśmy obecni tylko w Europie, jesteśmy obecni także poza Unią Europejską w Indiach na przykład. Jak w Indiach postrzegają nasz pakiet klimatyczno-energetyczny , wysiłki w celu redukcji emisji ? Tam panuje bardzo jasna opinia, Mówią , że jest to po prostu wyższy rachunek za elektryczność, my tego nie zapłacimy przynajmniej teraz. Indyjskie ministerstwo energii wydało oświadczenie mówiące o tym, że w Niemczech, czy w innych państwach Europy jest produkowane 5 do 20 ton CO2 na osobę, a w Indiach jest to tylko 1 tona więc jak można czegoś od nas oczekiwać, najpierw musimy nadgonić to, co nas dzieli - mówił Matthias Jochem.

Wiceprezes Hitachi Power Europe ocenił zarazem, że pakiet 3 x 20 jest rzeczywistością i musimy zaakceptować rolę Europy jako pioniera w energetyce , która zmienia się z dnia na dzień w konsekwencji wdrażania pakietu klimatyczno-energetycznego. Podkreślał, że w efekcie w Europie mamy obecnie z nowym systemem, nową logiką wytwarzania energii i płacimy za to czego się uczymy, a inni to kopiują. Z drugiej strony zwracał jednak także uwagę, że regulacje klimatyczne i inne decyzje polityczne niosą ze sobą także problemy.

- Następna sprawa to opłaty za CO2 - to przełoży się na koszt kilowatogodziny wyprodukowanej w Unii Europejskiej i na pewno będzie miało znaczenie dla niektórych inwestycji. Kolejny problem to pozwolenia na budowę elektrowni jądrowych. Z punktu widzenia środowiskowego w Niemczech praktycznie nie można w chwili obecnej uzyskać pozwolenia na nową elektrownię atomową, to trwa do 2-3 lat . Proces jest bardzo długi i kosztowny. (…) Słońce, wiatr to nie są źródła energii, które są dostępne zawsze. Będziemy przechowywać energię , ale w chwili obecnej nie mamy wystarczająco miejsc na przechowywanie tej energii, nie buduje się takich miejsc . Inwestorzy dokonują kalkulacji ekonomicznej, stwierdzają, że nie są w stanie określić jak długo taka elektrownia oparta na oze będzie działała w ciągu roku ,czy to będzie 2000, 4000, czy tylko 500 godzin rocznie. To jest problem z punktu widzenia kalkulacji inwestycyjnej - mówił Matthias Jochem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kraje rozwijające się niechętne redukcji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!