Krakowianie narzekają na jakość powietrza

Krakowianie narzekają na jakość powietrza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

81 proc. mieszkańców Krakowa uważa, że jakość powietrza w mieście jest zła. Z kolei w całej Małopolsce jakość powietrza źle ocenia 37 proc. respondentów – wynika z raportu zaprezentowanego w piątek przez Krakowski Alarm Smogowy.

Raport pokazuje także, że Małopolanie postrzegają jakość powietrza w swoim regionie jako najgorszą w całym kraju - gorszą niż na Śląsku.

Jak podało stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, zleceniodawca raportu, pomimo że na wsiach oraz w mniejszych miastach ogólna ocena jakości powietrza jest lepsza, to aż 63 proc. Małopolan jest przekonana, że powietrze jest bardziej zanieczyszczone w trakcie sezonu grzewczego i ocenia jego jakość w tych miesiącach jako bardzo złą lub raczej złą. 69 proc. badanych uważa, że jakość powietrza może mieć w przyszłości negatywne skutki dla zdrowia ich samych lub ich najbliższych.

Małopolanie popierają antysmogowe regulacje. Niemal 90 proc. mieszkańców regionu popiera wprowadzenie obowiązku wymiany najbardziej zanieczyszczających kotłów, przy zapewnieniu przez władze dopłat do kosztów takiej wymiany. Równie duży odsetek respondentów popiera wprowadzenie norm jakości węgla oraz zaostrzenie kar za spalanie śmieci.

Wyniki badań pokazują, że jest problem z dostępem do informacji o bieżącej jakości powietrza w miejscowościach poza Krakowem - 61 proc. osób czuje się źle poinformowana o jakości powietrza.

Ok. trzy czwarte mieszkańców Małopolski oczekuje łatwiejszego dostępu do tego typu informacji. Małopolanie chcieliby, aby informacja na temat jakości powietrza docierała do nich drogą internetową, za pośrednictwem prasy, radia i telewizji oraz by była wyświetlana na elektronicznych tablicach w przestrzeni miejskiej.

Telefoniczne badanie na zlecenie stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy prowadził od 18 lipca do 9 sierpnia CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej, na próbie 1 tys. osób.

"To nie był dobry moment na prowadzenie tego typu badań, bo pamięć ludzka jest krótka, ulotna, i inaczej postrzega się zjawiska wtedy, gdy mają miejsce, a inaczej teraz, gdy mamy piękne, niebieskie niebo. Dlatego staraliśmy się złagodzić ten efekt odpowiednio opracowując badanie" - powiedział na konferencji prasowej w piątek Łukasz Pytliniński z CEM.

Jak dodał, próba licząca 1 tys. osób to standard w badaniach naukowych.

Badanie wykonano w ramach projektu "Wdrażanie Programu ochrony powietrza w województwie małopolskim - Małopolska w zdrowej atmosferze", dofinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej LIFE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krakowianie narzekają na jakość powietrza

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!