Kreml nie komentuje rezygnacji Siemensa z joint venture w Rosji

Kreml nie komentuje rezygnacji Siemensa z joint venture w Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kreml nie komentuje sytuacji związanej ze współpracą niemieckiego koncernu Siemens z rosyjskimi firmami; pytania na ten temat należy kierować do tych firm - oświadczył w piątek rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

"Jest to pytanie do firm, z którymi prowadzona jest współpraca i poprzez te firmy kontynuowane będą wspólne działania i dialog" - powiedział Pieskow dziennikarzom.

Pytany o doniesienia, jakie pojawiły się w mediach niemieckich, jakoby rosyjski prezydent obiecał kanclerz Niemiec Angeli Merkel, iż turbiny Siemensa nie trafią na Krym, rzecznik odparł, że nie będzie komentował tego tematu.

W zeszłym tygodniu Pieskow zapewnił, iż cały sprzęt dostarczany na Krym, w tym turbiny, jest produkowany w Rosji.

Siemens zapowiedział w piątek, że w związku z bezprawnym dostarczeniem na Krym czterech wyprodukowanych przez niego turbin gazowych rezygnuje z udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie Interautomatika i kończy umowę licencyjną. Koncern zawiesi także do odwołania eksport urządzeń dla elektrowni, w których pośrednikiem są rosyjskie firmy kontrolowane przez państwo.

Wśród pierwszych reakcji kontrolowany przez państwo holding Inter RAO, wyłączny eksporter i importer energii elektrycznej w Rosji, zapewnił, iż obecnie nie potrzebuje wyposażenia produkowanego przez Siemensa.

Szef zarządu Rosyjsko-Niemieckiej Izby Handlowej Mattias Schepp wskazał w piątek w wypowiedzi dla mediów rosyjskich, że relacje między biznesem niemieckim i jego partnerami w Rosji zostały poważnie nadszarpnięte i konsekwencje tego są trudne do ocenienia.

Natomiast kilku rosyjskich parlamentarzystów zadeklarowało, iż Rosja zwróci się ku technologiom azjatyckim i zastępowania importowanego sprzętu produkcją krajową. "Rosja wysyła w kosmos statki kosmiczne i jest w stanie zbudować każdą turbinę, z firmą Siemens czy też bez niej" - oznajmił deputowany wyższej izby parlamentu, Rady Federacji, Dmitrij Bielik.

Siemens w piątkowym oświadczeniu ocenił, że postępowanie strony rosyjskiej stanowi "ewidentne złamanie" umowy i przepisów UE, a także nadużycie zaufania. Koncern zapewnił, że uczynił wszystko, co w jego mocy, by zapobiec złamaniu umów.

W zeszłym tygodniu firma podała do sądu w Moskwie rosyjskie joint venture Siemens Gas Turbine Technologies LLC, w którym ma 65 proc. udziałów, oraz rosyjskie przedsiębiorstwo Technopromeksport, któremu to joint venture sprzedało turbiny gazowe. Spółka z udziałem Siemensa ma siedzibę w Petersburgu.

W reakcji na aneksję Krymu Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kreml nie komentuje rezygnacji Siemensa z joint venture w Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!