Kryteria dot. programu "Infrastruktura i Środowisko" gotowe

Kryteria dot. programu "Infrastruktura i Środowisko" gotowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kryteria wyboru projektów dot. inwestycji energetycznych, które będą mogły liczyć na wsparcie UE z programu "Infrastruktura i Środowisko", są już gotowe - poinformowało w czwartek MIR. Program ten jest największym źródłem pieniędzy UE dla Polski na lata 2014-20.

W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odbyło się w środę pierwsze posiedzenie komitetu monitorującego program "Infrastruktura i Środowisko". Przyjął on rozwiązania, na podstawie których będą wybierane do dofinansowania UE projekty dotyczące efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i adaptacji do zmian klimatu - wyjaśnił w czwartek resort infrastruktury i rozwoju.

W komitecie uczestniczyli przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, pracodawców i pracobiorców, środowiska naukowego, administracji rządowej, a także Komisji Europejskiej.

Program "Infrastruktura i Środowisko" to największe źródło funduszy UE dla Polski, przeznaczone na inwestycje w latach 2014-2020, o wartości 27,4 mld euro. Pieniądze te będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.

W czwartek wiceszefowa MIR Iwona Wendel, która brała udział w Forum Inwestycji Infrastrukturalnych w Warszawie, poinformowała, że wkład krajowy do programu wyniesie 4,85 mld euro. W sumie cały budżet to 32,26 mld euro.

"Będziemy przede wszystkim kończyć drogi ekspresowe oraz wojewódzkie, które łączą się z drogami ekspresowymi. Duża alokacja będzie też na obwodnice miast oraz transport miejski" - podkreśliła Wendel.

Program będzie wspierał m.in. rozwój infrastruktury transportowej, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkę niskoemisyjną oraz przedsięwzięcia związane z ochroną zdrowia i kulturą. Po unijne wsparcie będą mogły sięgnąć samorządy i przedsiębiorcy, głównie duże firmy. Większy niż dotąd nacisk będzie położony m.in. na redukcję emisji.

Z informacji MIR wynika, że 1 mld 828,4 mln euro trafi na projekty związane z niskoemisyjną gospodarką. Wsparcie dla przedsięwzięć dotyczących ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu wyniesie ponad 3,5 mld euro.

Na rozwój infrastruktury drogowej, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, lotniczego, transport intermodalny, morski i śródlądowy przeznaczono ponad 9,5 mld euro. Dofinansowanie UE inwestycji w infrastrukturę drogową miast sięgnie ponad 2,9 mld euro.

Projekty kolejowe będą mogły liczyć na ok. 5 mld euro, a przedsięwzięcia związane z rozwojem niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach na ponad 2,3 mld euro.

Na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa energetycznego trafi 1 mld euro, a na projekty dotyczące ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego 467,3 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!