Krzysztof Tchórzewski: decyzja KE ws. OZE dobrym sygnałem dla polskiego rynku

Krzysztof Tchórzewski: decyzja KE ws. OZE dobrym sygnałem dla polskiego rynku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzja Komisji Europejskiej ws. odnawialnych źródeł energii otwiera możliwość racjonalnego kształtowania miksu energetycznego i wykorzystania naszego potencjału OZE - uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jego zdaniem to dobry sygnał dla polskiego rynku.

  • Ministerstwo Energii przypomniało, że przygotowuje nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii.
  • - Rozwiązania w niej zawarte, które zaakceptowała Komisja Europejska, będą miały wpływ na realizację zobowiązań unijnych w zakresie energii i klimatu. Zagwarantują również utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki - podkreślił resort.
  • W opinii przedstawicieli ministerstwa, decyzja KE umożliwi dalsze procedowanie ustawy, która po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów trafi pod obrady Parlamentu.

Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program wspierania energii ze źródeł odnawialnych o wartości 40 mld zł. Zakłada on, że producentom energii z tych źródeł zostanie przyznana pomoc państwa.

- Decyzja Komisji Europejskiej otwiera możliwość racjonalnego kształtowania miksu energetycznego i wykorzystania naszego potencjału OZE - podkreślił w środę minister Tchórzewski, cytowany w komunikacie resortu energii. Dodał, że to "dobry sygnał dla polskiego rynku".

Ministerstwo Energii przypomniało, że przygotowuje nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. - Rozwiązania w niej zawarte, które zaakceptowała Komisja Europejska, będą miały wpływ na realizację zobowiązań unijnych w zakresie energii i klimatu. Zagwarantują również utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki - podkreślił resort.

Czytaj: Nadchodzą zmiany w ustawie o OZE - jakie, dlaczego i dla kogo ważne?

W opinii przedstawicieli ministerstwa, decyzja KE umożliwi dalsze procedowanie ustawy, która po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów trafi pod obrady Parlamentu.

Czytaj: ME planuje do końca grudnia przekazać projekt nowelizacji ustawy o OZE do rozpatrzenia przez SKRM

Unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager powiedziała w środę, że "chcemy robić postępy w dziedzinie czystej energii ze względu na ochronę środowiska, ale również po to, by przyczynić się do wzrostu europejskiej gospodarki". "Program wspierania energii ze źródeł odnawialnych zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię" - mówiła.

W ramach programu producentom energii ze źródeł odnawialnych zostanie przyznana pomoc państwa za pośrednictwem aukcji. Dwie rundy aukcji odbyły się już w grudniu 2016 roku oraz czerwcu 2017 roku, a większa ich liczba zostanie zorganizowana do 30 czerwca 2021 roku.

KE podała, że w ramach programu małe instalacje o mocy produkcyjnej do 500 kW mogą skorzystać z taryf gwarantowanych. Instalacje o mocy produkcyjnej większej niż 500 kW otrzymają premię dopłacaną do ceny rynkowej energii elektrycznej. Beneficjenci otrzymają taką premię, w przypadku gdy cena rynkowa energii elektrycznej w nadchodzących latach będzie wynosiła mniej niż cena zgłoszona na aukcji. To ma im zagwarantować zwrot z inwestycji.

Komisja oceniła program pod kątem unijnych zasad pomocy państwa, przede wszystkim wydanych przez Komisję w 2014 r. wytycznych w sprawie pomocy państwa w sferze ochrony środowiska naturalnego i energii. Zgodnie z tymi wytycznymi w przypadku wspierania energii ze źródeł odnawialnych należy prowadzić aukcje.

KE ustaliła, że polski program sprzyjać będzie rozwojowi różnych technologii energii ze źródeł odnawialnych i pomoże Polsce osiągnąć cele dotyczące środowiska i zmiany klimatu do 2020 r. Ewentualne zakłócenia konkurencji spowodowane udzieleniem pomocy państwa będą ograniczone.

Program wsparcia energii ze źródeł odnawialnych jest finansowany z dodatkowej opłaty nałożonej na konsumentów energii. Polska zgłosiła również Komisji plany zmniejszenia obciążeń finansowych nałożonych na przedsiębiorstwa w niektórych sektorach energochłonnych. Będą one korzystać z obniżonej opłaty. Chodzi o to, by zapewnić im globalną konkurencyjność.

W dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii ustanowiono cele dla wszystkich państw członkowskich, jeśli chodzi o udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii do 2020 r. W przypadku Polski cel ten wynosi 15 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Tchórzewski: decyzja KE ws. OZE dobrym sygnałem dla polskiego rynku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!