Lasy zarobią na emisji gazów

Lasy zarobią na emisji gazów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska chce włączyć leśne pochłanianie dwutlenku węgla do europejskiego systemu handlu. Propozycja może zyskać uznanie innych państw, popiera ją między innymi Francja

Komisja Europejska jesienią powinna przedstawić propozycję zmiany dyrektywy 2003/87 dotyczącej handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Teraz przeprowadza przegląd tych przepisów. Jak zapowiada Piotr Tulej, dyrektor Departamentu Energii i Środowiska w Dyrekcji Generalnej Środowisko, limity emisji dwutlenku węgla powinny zostać rozszerzone na więcej sektorów. Na pewno będzie to lotnictwo, ale na tym nie koniec - pisze "Rzeczpospolita".

Polska będzie się starała, by nowe regulacje objęły nie tylko przemysł, ale także lasy. Minister środowiska przekonuje, że lasy pochłaniają dużo dwutlenku węgla i są domem dla wielu gatunków zwierząt, które Unia Europejska chce chronić programem Natura 2000.

Polska może liczyć na poparcie Francji, która uważa, że prawa uzyskane z pochłaniania gazów powinny stanowić do 1 procenta limitów przyznanych przedsiębiorstwom. Jak zapewnił Olivier Bouyer z Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Leśnictwa Francji, unijny system handlu prawami do emisji powinien być bardziej elastyczny. Polska propozycja jest zbliżona do francuskiej, dlatego ma popracie tego kraju.

We Francji prawie jedna trzecia zasobów leśnych należy do państwa, podczas gdy w Polsce stanowią one 80 procent. Lasy Państwowe mogłyby rocznie wykorzystać prawa do 3 milionów ton dwutlenku węgla. Uprawnienie do emisji jednej tony w latach 2008 - 2012 kosztuje obecnie na giełdach około 20 euro za tonę, więc przychody Lasów Państwowych zwiększyłyby się o 240 milionów złotych rocznie.

Projekt ustawy przyznającej Lasom Państwowym uprawnienia za pochłanianie dwutlenku węgla trafił właśnie do Sejmu. Ale niektóre przepisy tej ustawy będą mogły wejść w życie dopiero po zmianie unijnej dyrektywy.

Jak ocenia Piotr Tulej, nie ma jasności, jak zmierzyćpochłanianie, więc włączenie tego mechanizmu do europejskiego systemu handlu prawami do emisji może być trudne.

Z drugiej strony do europejskiego systemu handlu mogą zostać włączone premie za magazynowanie dwutlenku węgla pod ziemią. Takie technologie są stosowane już m.in. w Norwegii.

Prawa do emisji gazów posiada około 11,5 tysiąca unijnych przedsiębiorstw. Europejski system handlu wprowadzony w 2005 roku miał je zachęcić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i w ten sposób pomóc państwom wywiązać się z zobowiązań protokołu z Kioto.

Włączenie lasów do europejskiego systemu pozwoliłoby polskim firmom na otrzymanie dodatkowych uprawnień. Przedsiębiorcy podkreślają, że ich możliwości redukcji emisji dwutlenku węgla są ograniczone, bo nasza energetyka jest oparta na węglu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lasy zarobią na emisji gazów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!