XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

"Lewiatan": energia musi podrożeć

"Lewiatan": energia musi podrożeć
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe wydaje na telefonię komórkową 75 zł miesięcznie, a na energię 65 zł miesięcznie. Takie dysproporcje nie występują w żadnym z krajów Unii Europejskiej - uważają eksperci z PKPP "Lewiatan".

W Czechach, Słowacji i na Węgrzech średnia cena MWh wynosi 65 euro, w Polsce 40 euro. Podwyżki cen prądu od nowego roku na pewno dotkną odbiorców przemysłowych. Wciąż nie wiadomo jednak, o ile będzie droższy prąd dostarczany gospodarstwom domowym.

Jak powiedział główny energetyk Katowickiego Holdingu Węglowego Daniel Borsucki, przyszłoroczne kontrakty na dostawy energii do KHW są wyższe o 24,8 proc. od dotychczasowych.

Nadal nie wiadomo, czy ceny energii dla odbiorców indywidualnych będą podlegały obowiązkowi zatwierdzania taryf przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), czy jak w przypadku pozostałych odbiorców będą wolne.

Wszystko to w związku z zamieszaniem, do jakiego doprowadziły działania dwóch prezesów URE, z których pierwszy zdecydował o liberalizacji rynku energii, a drugi jego decyzję uchylił.

W poniedziałek URE poinformował firmy dostarczające energię, że choć nie ma obowiązku taryfowania dla odbiorców biznesowych (jak np. KHW), to URE będzie decydował o wysokości taryf dla gospodarstw domowych.

Środowisko energetyków uważa, że decyzja ta wprowadza chaos, a do tego podwyżki dla gospodarstw indywidualnych wcale nie muszą być tak wysokie, jak w przypadku odbiorców biznesowych. Chodzi o wzrost 10-12 proc., co w konsekwencji przekłada się na rachunki wyższe o kilkadziesiąt złotych rocznie.

Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki i ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", rząd może opracować programy osłonowe dla grup społecznych, które takich podwyżek nie udźwigną.

Poza tym - jak przekonują energetycy - istnieją mechanizmy, które pozwolą zmniejszyć obciążenia dla klienta końcowego. Można np. zmniejszyć akcyzę do minimalnego poziomu wymaganego przez UE. Stawki w Polsce zaliczają się do najwyższych w Europie, podobnie jak stawki przesyłowe PSE Operator.

Ich zdaniem podwyżki cen energii są niezbędne, jeśli nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której w Polsce zabraknie prądu. By tak się nie stało, konieczne są inwestycje zarówno w odbudowę starych, jak i budowę nowych mocy. Tymczasem od 7 lat w Polsce nie powstał żaden nowy blok energetyczny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Lewiatan": energia musi podrożeć

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!