Lewiatan: specjalne prawa w energetyce

Lewiatan: specjalne prawa w energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Projekt ustawy dający pracownikom prawo wymiany akcji spółek energetycznych na papiery holdingów, do których wejdą te spółki, może być niezgodny z Konstytucją RP. Tak twierdzą eksperci z Lewiatana

Posłowie po pierwszym czytaniu projektu ustawy 13 czerwca uznali, że powinna teraz trafić do Komisji Skarbu i Gospodarki. Dokument przyznaje specjalne prawa osobom zatrudnionych w spółkach energetycznych, które teraz łączą się w grupy. W praktyce dojdzie do wymiany papierów, które już mają, na walory holdingów - poinformowała "Rzeczpospolita".

Projekt jednak nie przyznaje takiego prawa osobom, które odkupiły od pracowników akcje spółek, i ten fakt krytykuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W opinii jej ekspertów inwestorzy ci pozostaną mniejszościowymi akcjonariuszami w spółkach, które tworzą holdingi, a ich akcje stracą płynność - wyjaśnia dziennik.

Skarb Państwa, który chce, by grupy trafiły na giełdę, zaoferuje jedynie akcje spółek holdingowych. Zatem skorzystają na tym tylko ci, którzy mają akcje pracownicze. I dlatego też Lewiatan wskazuje, że ustawa może być niezgodna z Konstytucją RP gwarantującą równość wszystkich podmiotów wobec prawa oraz zakaz dyskryminacji, m.in. w życiu gospodarczym.

Formalnie inwestorzy, którzy odkupili akcje od pracowników spółek, zachowają je, ale zamiast na nich zarobić - stracą. I nie chodzi tylko o to, że papiery pojedynczych spółek na pewno będą niewiele warte, ale przede wszystkim o to, że nie będzie ich można sprzedać na regulowanym rynku - czytamy w "Rz".

Lewiatan sugeruje, że inwestorzy, którzy nie uzyskają prawa wymiany akcji i stracą na tym, będą mogli żądać odszkodowania od Skarbu Państwa.

Z argumentami pracodawców zgadzają się posłowie PO. Wczoraj w czasie pierwszego czytania projektu ustawy w Sejmie Aleksander Grad mówił, że prawo do nabycia akcji holdingów muszą mieć także osoby prawne, które nabywały wcześniej akcje spółek. Wiceminister skarbu Michał Krupiński tłumaczył, że prawo do akcji nie wynika z tego, że ktoś jest ich właścicielem, ale z zapisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji - podała "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lewiatan: specjalne prawa w energetyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!