Litwa bardzo dobrze ocenia współpracę energetyczną z Polską

Litwa bardzo dobrze ocenia współpracę energetyczną z Polską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Współpraca Polski i Litwy w dziedzinie energetyki jest bardzo dobra, po wielu latach z fazy projektów przeszliśmy do ich realizacji - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Litwy Egidijus Meilunas.

Jak mówił we wtorek Meilunas na konferencji prasowej w Warszawie, strona litewska współpracę z Polską ocenia bardzo pozytywnie, bo w ostatnich latach udało się dokonać przełomu, bowiem projekty dotyczące połączeń energetycznych i bezpieczeństwa energetycznego nabrały realnych kształtów, także w kontekście unijnym.

"Mam na myśli również polską prezydencję w Radzie UE, bo jeden z priorytetów Polski to bezpieczeństwo energetycznej. Popieramy to absolutnie i życzymy sukcesów, bo wasz sukces będzie naszym sukcesem" - mówił Meilunas.

Podkreślił też bardzo duże znaczenie działań przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, który - jak powiedział - konsekwentnie promuje ideę solidarności energetycznej w Europie, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i pomysł utworzenia wspólnoty energetycznej i "piątej" wolności w ramach UE, czyli wolności przepływu energii. "Popieramy te idee i jestem przekonany, że wspólnie je zrealizujemy" - powiedział wiceszef MSZ Litwy.

Wiceminister spraw zagranicznych Litwy przypominał, że państwa bałtyckie w praktyce są uzależnione do rosyjskich surowców i źródeł energii i by zmienić ten stan - oprócz połączenia z Polską i elektrowni Visaginas - budują też terminale LNG, magazyny gazu oraz połączenia kablowe ze Skandynawią. Pierwszy taki kabel łączy już Estonię z Finlandią.

Mówiąc o najważniejszych przedsięwzięciach zapewniających bezpieczeństwo energetyczne w regionie, Meilunas wymienił połączenie sieci elektroenergetycznych LitPol Link oraz zaangażowanie się Polski - za pośrednictwem Polskiej Grupy Energetycznej - w budowę elektrowni jądrowej Visaginas.

Meilunas zaznaczył, że jako inwestora strategicznego Litwa wybrała w tym projekcie firmę Hitachi-GE Nuclear Energy (GEH), ale podział udziałów w Visaginas nastąpi w czasie dalszych rokowań. Podkreślił, że litewskie prawo nakazuje, by państwo miało w tym projekcie co najmniej 34 proc. Największą pulę udziałów ma mieć inwestor strategiczny, pozostałe - państwowe spółki energetyczne z Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

W fazie planów jest też gazociąg Polska-Litwa, który to projekt dostał już kilka dni temu od KE pół miliona euro na studium wykonalności - podkreślił. "W kontekście gazu łupkowego to połączenie nabiera dużej wagi" - dodał. Przypomniał też, że Litwa obecnie jest niemal całkowicie uzależniona od gazu rosyjskiego, za który Gazpromowi płaci najwięcej w Europie - ponad 400 dol. za 1000 m. sześc.

Zaznaczył, że firmy amerykańskie już zaoferowały dostawę tańszego o 30 proc. poprzez terminal LNG w Kłajpedzie, który ma ruszyć w 2014 r. "To jest odpowiedź, dlaczego dywersyfikacja jest potrzebna" - powiedział.

Jak mówił też Meilunas, w ramach strategii energetycznej Unii do roku 2020, państwa bałtyckie planują do tego czasu całkowicie zintegrować swój rynek energii z unijnym i wzmocnić połączenia z sieciami państw UE.

Podkreślił też, że państwa bałtyckie z końcem 2010 r. uruchomiły też giełdę energii, gdzie prąd można kupować na podobnej zasadzie jak na giełdach skandynawskich, na rynku spot, czyli z jednodniowym wyprzedzeniem od wielu dostawców, co daje w efekcie niższe ceny.

Odnosząc się z kolei do posiadanej przez PKN Orlen rafinerii w Możejkach, Egidijus Meilunas powtórzył, że rozebrane przez litewskie koleje tory do morskiego terminalu naftowego zostaną odbudowane od końca 2012 r. przez firmę z Finlandii, która wygrała przetarg. Podkreślił, że tory były w tak złym stanie, że trzeba było je rozebrać, a słuszność tej decyzji uznał międzynarodowy arbitraż.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwa bardzo dobrze ocenia współpracę energetyczną z Polską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!