Litwa wątpi w zainteresowanie Polski wspólnymi projektami

Litwa wątpi w zainteresowanie Polski wspólnymi projektami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niestety, można wywnioskować z biegu wydarzeń, że Polska nie jest zainteresowana uczestnictwem w projektach budowy elektrowni atomowej w Ignalinie i połączenia energetycznych systemów przesyłowych Polski i Litwy - powiedział były premier i prezydent Litwy Algirdas Brazauskas w rozmowie z telewizją TNK.

Brazauskas nie podchodzi optymistycznie do możliwości porozumienia z naszym krajem w sprawie realizacji dwóch energetycznych projektów. Powiedział, że pierwsze próby podpisania porozumienia dotyczącego mostu energetycznego łączącego systemy przesyłowe obu państw zostały podjęte w 1997 r. - Minęło dziesięć lat i nadal nie ma rezultatów - "Parkiet" cytuje Brazauskasa.

W latach 90. Polska starała się o budowę linii energetycznej o napięciu 110 kV, łączącej polski i litewski system energetyczny, jednak projekt nie został zrealizowany m.in. ze względu na brak zgody Litwy - przypomniał dziennik.

Odnosząc się do warunków stawianych przez Polskę, aby miała ona zagwarantowaną jedną trzecią mocy nowej elektrowni, która ma być wspólnym przedsięwzięciem Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, Brazauskas powiedział, że ma wątpliwości, czy elektrownia powinna powstać na Litwie na tych warunkach.

Tymczasem, zdaniem odchodzącego wkrótce rządu, potrzebujemy z nowej elektrowni 1000-1200 MW, aby udział w tym przedsięwzięciu był dla nas opłacalny. Takie jest też stanowisko reprezentującej nasz kraj w negocjacjach Polskiej Grupy Energetycznej - czytamy w "Parkiecie".

Zdaniem większości ekspertów, Polska powinna starać się o udział w realizacji obu energetycznych projektów i o dobrą współpracę z Litwą. Należy jednak rozważyć modyfikację naszej polityki w tej sprawie. - Nie dziwię się, że obecnie Litwini odbierają nas w nie najlepszy sposób. Powinniśmy budować strategię współpracy z sąsiadami, a nie rozgrywać każdą rozgrywkę oddzielnie - uważa prof. Krzysztof Żmijewski, były prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, przewodniczący Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki. Dodaje on, że budowa mostu Polska-Litwa powinna być przez nas postrzegana jako element współpracy na poziomie całej Unii Europejskiej.

- Analizę naszej strategii powinniśmy zacząć od tego, że Litwa rozpocznie budowę elektrowni atomowej w Ignalinie tak czy inaczej. Dla tego kraju to kwestia niezależności gospodarczej, a - co za tym idzie - politycznej. Dla Polaków z kolei najkorzystniejsze będzie wzięcie udziału w budowie - komentuje w "Parkiecie" K. Żmijewski.

Chodzi o to, że nawet jeśli nie uda nam się wynegocjować dużego udziału w mocy, to istotne jest obserwowanie postępów w pracach nad elektrownią powstającą blisko naszego terytorium. W ten sposób mielibyśmy pewność, że w Ignalinie nie zostaną np. poczynione oszczędności, które obniżyłyby bezpieczeństwo ekologiczne nowej siłowni.

Zobacz także Blog Krzysztofa Żmijewskiego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwa wątpi w zainteresowanie Polski wspólnymi projektami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!