Litwa wyklucza innych partnerów w budowie elektrowni atomowej

Litwa wyklucza innych partnerów w budowie elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na razie nie jest rozważana możliwość przyjęcia nowych partnerów do projektu budowy elektrowni atomowej na Litwie na terenie likwidowanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej - powiedział w wywiadzie dla polskiej rozgłośni w Wilnie "Radio Znad Wilii" litewski minister gospodarki Vitas Navickas.

- Mamy trzech poważnych partnerów: Polskę, Łotwę i Estonię. Nad możliwością przyjęcia nowego partnera będziemy zastanawiać się, jeżeli któryś z obecnych zrezygnuje z udziału w projekcie, albo wszystkie cztery strony zadecydują o rozszerzeniu listy udziałowców - powiedział minister.

Litewskie media pisały niedawno, że Wilno nie wyklucza udziału w projekcie nowych, poza wymienioną czwórką, partnerów.

Minister zaznaczył, że na razie nie ma opóźnienia w realizacji projektu budowy elektrowni, którą planuje się uruchomić w 2015 roku. Do 2009 roku ma być przygotowane studium oceny wpływu siłowi na środowisko, co pozwoli ostatecznie określić moc przyszłej elektrowni atomowej.

W wywiadzie minister Navickas przypomniał, że strona polska chce otrzymywać 1.000-1.200 megawatów i od tego uzależnia swój udział w projekcie, natomiast Łotwa i Estonia w tej kwestii są mniej kategoryczne.

- Łotwa w ogóle nie określa ilości energii, którą chciałaby otrzymać. Estonia mówi o 400-500 megawatach, ale to nie jest warunek udziału w projekcie - powiedział.

Kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia - zainicjowały projekt elektrowni nuklearnej, chcąc złagodzić zapotrzebowanie na energię elektryczną po planowanym na 2009 rok wygaszeniu elektrowni atomowej w Ignalinie z reaktorem typu czarnobylskiego, do czego litewski rząd zobowiązał się, wchodząc do UE.

Pod koniec czerwca litewski parlament przyjął ustawę o elektrowni atomowej, która przewiduje m.in., że Litwa w projekcie budowy nowej siłowni na terenie likwidowanej elektrowni atomowej będzie miała co najmniej 34 proc. akcji. Pozostałe udziały - równo po 22 proc. przypadną Polsce, Łotwie i Estonii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwa wyklucza innych partnerów w budowie elektrowni atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!