Litwa zachęca Polskę do udziału w budowie atomówki

Litwa zachęca Polskę do udziału w budowie atomówki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chcemy budować elektrownię jądrową Visaginas razem z Estonią i Łotwą, zachęcamy także Polskę do udziału w tym projekcie - mówił Arvydas Sekmokas, minister ds. energii Litwy, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- 1 lipca 2013 r. Litwa przejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Będziemy kontynuować politykę energetyczną, jaką podczas swojej prezydencji prowadziła Polska - zapowiada Arvydas Sekmokas, minister ds. energii Litwy.

Jak informuje, litewski rząd zaakceptował mapę drogową do niskoemisyjnej gospodarki w 2050 r. Podkreśla, że najtańszy sposób na dekarbonizację w czasach kryzysu to energetyka jądrowa, która jednocześnie przyczynia się do transformacji i unowocześnienia gospodarek.

- Naszą strategię energetyczną opieramy na dwóch filarach: odnawialnych źródłach energii i energetyce jądrowej. Chcemy budować elektrownię jądrową Visaginas razem z Estonią i Łotwą, zachęcamy także Polskę do tego projektu. Współpraca w energetyce z Polską jest dla nas konieczna - przekonuje Arvydas Sekmokas.

Innym obszarem współpracy Polski i Litwy, o którym mówił Arvydas Sekmokas, jest rynek energii elektrycznej.

- Połączenie rynków krajowych jest bardzo ważne, dzięki temu możemy zbudować ogólnoeuropejski rynek energii. Chcemy rozwijać rynek energii razem z Łotwą, Estonią i Polską - deklaruje minister Sekmokas.

Litwa będzie miała 38 proc. akcji w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie, Estonia - 22 proc., Łotwa i inwestor strategiczny - japoński koncern Hitachi - będą zarządzali po 20 proc. akcjami - powyższe przewiduje projekt umowy koncesyjnej, który we środę zatwierdził

Na początku maja br. litewski rząd zadecydował, że Litwa będzie miała 38 proc. akcji w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie, Estonia 22 proc. a Łotwa i inwestor strategiczny, czyli japoński koncern Hitachi, będą zarządzali po 20 proc. akcji.

Budowa elektrowni jądrowej Visaginas w miejscu zamkniętej już siłowni Ignalina ma być największą inwestycją na Litwie. Szacuje się, że jej koszt wyniesie od 4,6 mld euro do 5,2 mld euro.

Projekt umowy koncesyjnej, zaaprobowany przez litewski rząd, zakłada, że strony uczestniczące w projekcie do 31 lipca 2015 roku mają pozyskać pozwolenie na budowę elektrowni, a do 31 lipca 2016 rozpocząć prace budowlane. Zakłada się, że siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej do 31 grudnia 2022 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwa zachęca Polskę do udziału w budowie atomówki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!