Litwa zwiększa bezpieczeństwo energetyczne m.in. dzięki Polsce

Litwa zwiększa bezpieczeństwo energetyczne m.in. dzięki Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Litwa w regionie państw bałtyckich posiada najbardziej rozwinięte połączenia energetyczne, mamy je z Rosją, Białorusią i obwodem kaliningradzkim. Mamy także połączenia ze Skandynawią przez Finlandię, do końca roku powinniśmy uruchomić połączenie ze Szwecją, a w dalszej kolejności również z Polską - mówi wnp.pl Daivis Virbickas, prezes zarządu LitGrid, członek rady nadzorczej LitPol Link.

Jak ważny dla Litwy i dla Litgrid jest pomysł korytarza Północ–Południe?

- Energia elektryczna odgrywa kluczową rolę na rynku energii. To także kluczowy czynnik rozwoju wielu regionów. Dlatego cieszę się, że aktualnie rozwijamy połączenia umożliwiające przesył energii elektrycznej między Polską i Litwą. Ta infrastruktura połączy nas na linii północ–południe, czyli od Helsinek przez Bałtyk do Lizbony.

Chcę podkreślić, że infrastruktura przesyłu energii elektrycznej musi być rozwijana w sposób systemowy. Polska jest tu przykładem do naśladowania. Na początku lat 90-tych Polska podjęła strategiczne decyzje, które pozwoliły jej na połączenie z systemami zachodnioeuropejskimi. Dzięki temu Polska jest dziś integralną części europejskiego systemu. Kraje bałtyckie mają to jeszcze przed sobą.

Litwa i kraje bałtyckie nie mają dużych zasobów energii, sąsiadujemy jednak z dużymi rynkami – od północy ze Skandynawią, od wschodu z Rosją i Białorusią, a w Europie Centralnej z Polską, z którą łączy nas kilka połączeń. Jestem pewien, że dobrze rozwinięta infrastruktura pozwoli nam w przyszłości zaspokoić oczekiwania konsumentów.

Jak wyglądają połączenia energetyczne między Litwą a krajami sąsiednimi?

- Jesteśmy dobrze połączeni w regionie bałtyckim. Litwa w regionie ma najlepsze połączenia – z Rosją, Białorusią i obwodem kaliningradzkim. Mamy także połączenia ze Skandynawią przez Finlandię, do końca roku powinniśmy uruchomić połączenie ze Szwecją, a w dalszej kolejności również z Polską. Jesteśmy zatem energetycznym „hubem”. Droga do pozyskania energii ze Skandynawii wiedzie przez Bałtyk, ale też w drugą stronę - z Polski do Skandynawii.

Ile energii Litwa pokrywa z własnych źródeł i na jakim etapie jest budowa elektrowni atomowej?

- Litwa importuje surowce energetyczne, ale sami pokrywamy zapotrzebowanie na energię elektryczną. Chcę jednak podkreślić, że nasz rynek energii jest około 15-krotnie mniejszy niż rynek polski. Zatem –w kontekście zintegrowanego rynku energii – nowych projektów, także takich jak budowa elektrowni jądrowej, nie należy rozpatrywać z punktu widzenia zapotrzebowania jednego kraju. Pytanie brzmi: czy jest ona potrzebny w regionie – od Skandynawii, przez Bałtyk, po Europę Centralną i Polskę? I dodatkowe pytania: czy Litwa to właściwe miejsce dla takiego projektu?

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwa zwiększa bezpieczeństwo energetyczne m.in. dzięki Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!