Litwini nie zamykają drzwi przed Polską przy budowie elektrowni

Litwini nie zamykają drzwi przed Polską przy budowie elektrowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Drzwi dla udziału Polski w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie są otwarte - powiedział w piątek litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas.

"Nasze założenia są takie, że nie zamykamy drzwi. Polska jest naszym partnerem strategicznym w energetyce, ale szanujemy jej wybór niezależnie od tego, czy postanowiła wycofać się z projektu, czy w nim pozostać" - powiedział Sekmokas.

Polska Grupa Energetyczna przed kilkoma tygodniami zawiesiła udział w budowie siłowni na Litwie. W środę wiceminister skarbu państwa Jan Bury w polskim Sejmie powiedział, że o powyższej decyzji zadecydowały m.in. niska rentowność inwestycji, i że spółka może wrócić do projektu, jeśli otrzyma lepsze warunki.

W piątek w Wilnie zostało zawarte porozumienie w sprawie głównych założeń umowy koncesyjnej dotyczącej budowy Elektrowni Atomowej Visaginas. Porozumienie podpisali wiceminister energetyki Żygimantas Vaicziunas i wiceprezes koncernu Hitachi-GE Nuclear Energy, inwestora strategicznego siłowni, Masaharu Hanju.

Obecnie, na podstawie zawartego porozumienia, wspólnie w partnerami regionalnymi uczestniczącymi w budowie siłowni zostanie przygotowana umowa koncesyjna, a także umowa akcjonariuszy.

Elektrownia Visaginas, która ma zastąpić zamkniętą już siłownię Ignalina, miała być wspólnym przedsięwzięciem Litwy, Polski, Łotwy, Estonii oraz inwestora strategicznego.

W lipcu Litwa wybrała technologię firmy GE-Hitachi Nuclear Energy. Według planów, inwestor strategiczny miała objąć w przedsięwzięciu większość udziałów; mniejszość miała zostać podzielona między spółki energetyczne z państw bałtyckich i PGE. Ilość dostępnej dla poszczególnych udziałowców energii miała odpowiadać ich zaangażowaniu w przedsięwzięcie. Z ostatnich doniesień wynikało, że Polska, Łotwa i Estonia będą miały do podziału 15 proc.

Dokumenty środowiskowe zezwalają, by siłownia, która ma powstać nad jeziorem Dryświaty, miała docelową moc 3400 MW. Jednak rozmowy Litwy z koncernem Hitachi dotyczą budowy tylko jednego reaktora klasy ABWR o mocy rzędu 1500 MW. Strona litewska zakładała, że prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku, a w 2020 roku siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwini nie zamykają drzwi przed Polską przy budowie elektrowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!