PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lokalizacje wiatraków i domów będą się wzajemnie warunkować

Autor: wnp.pl (ICh)
17-03-2016 12:40
Lokalizacje wiatraków i domów będą się wzajemnie warunkować
Fot. Fotolia

Jeśli gmina uchwali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym przewidzi możliwość budowy elektrowni wiatrowych to będzie musiała w tym samym planie uwzględnić aspekt odległościowy związany z możliwością realizacji przyszłej zabudowy mieszkaniowej - stwierdził w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

Podkomisja nadzwyczajna ds. projektu ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe rozpoczęła dzisiaj prace na projektem. Interesującą i ważną dyskusję wywołała treść pierwszego artykułu projektowanej ustawy określającego jej zakres przedmiotowy, nad którym prace zostały na razie odłożone.

Art.1 ust. 1 projektowanej ustawy stanowi, że  ustawa określa warunki, zasady i tryb lokalizacji, oraz eksploatacji elektrowni wiatrowych oraz warunki lokalizacji zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych. To sformułowanie wywołało komentarz ze strony Józefy Hrynkiewicz, posłanki PiS.

- Jak przeczytamy art. 1 ust 1 to dowiemy się, że to są  warunki realizacji zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych, a to zdaje się jest odwrotnie, czyli warunki lokalizacji elektrowni wiatrowych  w stosunku do zabudowy mieszkaniowej. Zabudowę mieszkaniową przyjmujemy jako zabudowę pierwotną,  bo przecież o to tutaj chodzi tutaj i wszystkie konflikty,  których ja mam dość pop 5,5 roku posłowania wynikają  właśnie z tego, że lokalizuje się elektrownie wiatrowe  w stosunku do zabudowy mieszkaniowej i porządek taki powinien być – oceniała Józefa Hrynkiewicz.

Do wskazanej problematyki odniósł się Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Wskazywał, że projekt ustawy wprowadza zasadę generalną - tam gdzie jest zabudowa mieszkaniowa możliwość sytuowania nowych elektrowni wiatrowych jest obostrzona zarówno uregulowaniami odległościowymi jak i planistycznymi.

- Natomiast działa to również w drugą stronę. Jeśli gmina uchwali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego , w którym przewidzi możliwość budowy elektrowni wiatrowych to będzie musiała w tym samym  planie uwzględnić aspekt odległościowy związany z możliwością realizacji przyszłej zabudowy mieszkaniowej - przedstawił swoją ocenę Tomasz Żuchowski.

- Ustawa działa w dwie strony. Jeśli pierwszy był,  mówiąc już bardzo kolokwialnie,  wiatrak a nie ma zabudowy mieszkaniowej to wówczas w planie musimy ją na odpowiednią odległość tzw. bezpieczną , ustalić  i w drugą stronę- jeśli zabudowa mieszkaniowa już istnieje , a nie ma jeszcze elektrowni wiatrowych i będzie tworzony nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to wówczas stosowna  odległość tzw. bezpieczna,  ta dziesięciokrotność całkowitej wysokości wiatraka musi być również w tym akcie planistycznym zachowana – dodał Tomasz Żuchowski.

KOMENTARZE (12)

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


63 323 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 239 779 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 708 738 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP