Lokalne władze nie odrobiły lekcji z niskiej emisji

Lokalne władze nie odrobiły lekcji z niskiej emisji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W wielu samorządach nie wymieniono w ciągu roku ani jednego kopciucha. Eksperci niepokoją się, że stracono ostatnie miesiące, a sezon grzewczy już się zaczął.

  • Tylko pojedyncze, duże miasta (m.in. Warszawa, Olsztyn, Lublin, Toruń, Wrocław czy Kraków) wdrożyły programy pomocowe dla mieszkańców zainteresowanych wymianą źródła ogrzewania.
  • Ekspert Polskiego Alarmu Smogowego, Piotr Siergiej zaznaczył, że "wiele gmin dopiero teraz rozważa dofinansowanie i przeprowadza ankiety, czym palą mieszkańcy". Jego zdaniem "to stanowczo za późno, bo takie działania można było podjąć już na początku roku".

Jak wynika z sondy "Dziennika Gazety Prawnej" niewiele gmin dopłaciło z własnych środków do inwestycji w bardziej ekologiczne ogrzewanie - w efekcie m.in. w Kołobrzegu, Ciechocinku czy Zielonej Górze nie wymieniono w ten sposób ani jednego starego pieca.

Według informacji "Dziennika" tylko pojedyncze, duże miasta (m.in. Warszawa, Olsztyn, Lublin, Toruń, Wrocław czy Kraków) wdrożyły programy pomocowe dla mieszkańców zainteresowanych wymianą źródła ogrzewania. Wymieniono w nich w ciągu roku od kilkuset do kilku tysięcy palenisk - czytamy w "DGP".

Zdaniem ekspertów ta dysproporcja to zła wiadomość, ponieważ problem zanieczyszczeń powietrza spowodowany paleniem w piecach jest szczególnie dotkliwy na terenach mniej zurbanizowanych, a nie w miastach, w których większym problemem są spaliny samochodowe - informuje "Dziennik".

Ekspert Polskiego Alarmu Smogowego, Piotr Siergiej zaznaczył, że "wiele gmin dopiero teraz rozważa dofinansowanie i przeprowadza ankiety, czym palą mieszkańcy". Jego zdaniem "to stanowczo za późno, bo takie działania można było podjąć już na początku roku". Dodał, że w efekcie na pozytywne zmiany pod względem zanieczyszczenia powietrza trzeba będzie poczekać co najmniej do przyszłej zimy.

Nieoficjalnie urzędnicy podkreślają, że na ekologię często brakuje im pieniędzy. Trudności małych jednostek miejskich pod względem funduszy w zakresie ekologii potwierdzają także aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego - informuje "DGP". Jak mówił dla "Dziennika" Siergiej: "wielokrotnie słyszałem od władz najmniejszych gmin, że przy ich kilkumilionowych budżetach, które są dopięte co do złotówki, nie są w stanie wysupłać tych kilkuset tysięcy złotych na wymianę pieców".

Gminy podkreślają jednak, że można zgłosić się o dofinansowanie na wymianę kotłów z krajowych oraz unijnych funduszy, którymi dysponują Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzkie oddziały - informuje "Dziennik". Mieszkańcy jednak niechętnie zgłaszają się po taką pomoc. - Sama dopłata do wymiany pieca jeszcze niewiele pomoże - uważa Barbara Simon, sekretarz gminy Solec-Zdrój, która wskazuje, że mieszkańcy nie wykazują zainteresowania programami WFOŚiGW w Kielcach. Wyjaśnia, że zmieniając ogrzewanie, np. na gazowe, mieszkańcy muszą się liczyć ze wzrostem kosztów.

Jak dodaje Siergiej z PAS - "w każdej gminie jest taka grupa, często ludzi starszych o niskiej emeryturze, dla których te kilka tysięcy na kocioł piątej klasy to kwota zaporowa". Zaznaczył, że obowiązkiem gminy jest dotrzeć właśnie do takich mieszkańców nie tylko pod względem wsparcia finansowego na wymianę ogrzewania, ale także pomocy praktycznej, np. przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie wymiany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lokalne władze nie odrobiły lekcji z niskiej emisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!