PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Bukowski, WiseEuropa: derogacyjna propozycja KE idzie w dobrą stronę

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
25-03-2016 17:34
M. Bukowski, WiseEuropa: derogacyjna propozycja KE idzie w dobrą stronę
Fot. mat. pras.

Moim zdaniem nad derogacyjną propozycją KE (na okres po 2020 –red.) należy debatować, ale generalnie rzecz biorąc ona idzie w dobrą stronę - mówi dr Maciej Bukowski, prezes think tanku WiseEuropa, ekspert FAE.

W projekt zmian w dyrektywie EU ETS wpisane są tzw. mechanizmy kompensacyjne, z których po 2020 roku mogłaby korzystać polska energetyka. Jeden z nich to fundusz modernizacyjny, z którego mają pochodzić środki na inwestycje. Zaproponowany system zarządzania funduszem, z udziałem państw członkowskich, które nie będą beneficjentami funduszu, przedstawicieli KE i EBI, bywa w Polsce krytykowany jako potencjalnie ograniczający kierowanie środków na projekty preferowane przez władze krajowe. Słuszna ta krytyka?

- Fundusz modernizacyjny ma tę cechę szczególną, że ma być finansowany wpływami ze sprzedaży puli uprawnień do emisji CO2, które przypadają na wszystkie państwa członkowskie, a jego środki mają być wykorzystywane do modernizacji energetyki tylko niektórych krajów, w tym Polski. Oznacza to, że za pośrednictwem funduszu modernizacyjnego ma się odbywać transfer środków z krajów bogatszych, które normalnie zasiliłyby ich budżety, do krajów uboższych. W związku z tym nie dziwię się, że zaproponowano, żeby w zarządzaniu funduszem uczestniczyły państwa, które nie będą jego beneficjentami, ale go finansują.

Chodzi zapewne o to, żeby wydatkowanie środków pozostawało pod pewną kontrolą państw finansujących. Podobnie postrzegam rolę EBI, który ma współuczestniczyć w zarządzaniu, przede wszystkim w roli gwaranta odpowiednio wysokiego standardu działania. Na fundusz złożą się te państwa członkowskie UE, które w pełni podpisują się pod założeniami polityki energetyczno-klimatycznej Wspólnoty. Nic więc dziwnego, że potrzebują one gwarancji, że będzie on finansował tylko te przedsięwzięcia, które są zgodne z jej celami w sposób gwarantujący równy dostęp do nich wszystkim podmiotów. Wydaje mi się zupełnie nieprawdopodobne wynegocjowanie, żeby państwa-beneficjenci mogły wydawać środki z funduszu modernizacyjnego w sposób zupełnie dowolny, a zdaje się, że w polskiej krytyce funduszu modernizacyjnego chodzi przede wszystkim o uzyskanie takich możliwości.

Projekt zmian w dyrektywie ETS przewiduje też, że po 2020 bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 miałyby być przydzielane tylko tym firmom, które zrealizują zadania wybrane w przetargu lub zakwalifikowane do krajowego planu inwestycyjnego, ale ten miałby obejmować tylko projekty o wartości poniżej 10 mln euro. Wydaje się, że władze i energetyka wolałyby, żeby po 2020 uprawnienia były rozdzielane na podstawie takiego KPI jak teraz. Warto o to walczyć?

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


89 667 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 229 330 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 708 750 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP