Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Korolec, MŚ: rynek CO2 oderwany od fundamentów i upolityczniony

Autor: wnp.pl (ICh)
27-05-2015 11:26
M. Korolec, MŚ: rynek CO2 oderwany od fundamentów i upolityczniony
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Prawdopodobnie jesienią br. dojdzie do ostatecznego przyjęcia reformy unijnego rynku CO2, która wejdzie w życie w styczniu 2019. Jakie będą jej skutki? - Analizy cen CO2 w obecnej sytuacji rynkowej są niemożliwe do przeprowadzenia. Rynek jest oderwany od fundamentów i bardzo upolityczniony. Działania instytucji europejskich mają większy wpływ na ruchy cen niż zmiany w emisjach, czy poziom aktywności gospodarczej - ocenia Marcin Korolec, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Na początku maja br. doszło do porozumienia reprezentantów Rady UE, Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej w sprawie tzw. mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej ( MSR), czyli zaproponowanej przez Komisję Europejską reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 ( EU ETS). Przyjęcie MSR pozwoli na regulowanie podaży uprawnień do emisji CO2, co ma służyć redukcji ich nadpodaży, która obecnie jest szacowana na blisko 2,1 mld uprawnień. MSR ma ruszyć w 2019 roku i dość powszechne są opinie, że może to oznaczać wzrost cen CO2. Wygląda jednak na to, że trudno już teraz określić jakie będą faktycznie skutki wdrożenia reformy MSR dla polskiej gospodarki.
- Analizy cen CO2 w obecnej sytuacji rynkowej są niemożliwe do przeprowadzenia. Rynek jest oderwany od fundamentów i bardzo upolityczniony. Działania instytucji europejskich mają większy wpływ na ruchy cen niż zmiany w emisjach, czy poziom aktywności gospodarczej. Niemniej, po przyjęciu MSR ceny CO2 nieznacznie wzrosły. Skala wzrostu, przy kontynuacji przydzielania bezpłatnych pozwoleń dla energetyki i sektorów przemysłu narażonych na wyciek emisji, pozwala nam jednak stwierdzić, że na dzień dzisiejszy jedynym widocznym skutkiem MSR będzie nieznacznie podwyższony wpływ środków do budżetu państwa z tytułu sprzedaży polskich pozwoleń na aukcjach - komentuje Marcin Korolec, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Wczoraj politycy unijni zrobili kolejny krok w kierunku ostatecznego przyjęcia mechanizmu MSR, a mianowicie Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego zatwierdziła wymienione na wstępie porozumienie z początku maja br. w sprawie utworzenia MSR. Następną odsłoną procesu decyzyjnego będzie głosowanie na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego, które zaplanowane jest na początek lipca br. Ostateczne przyjęcie MSR spodziewane jest we wrześniu lub październiku br. ,a reforma wejdzie życie, jak już zostało powiedziane, od stycznia 2019 roku, czyli dwa lata wcześniej niż pierwotnie, w styczniu 2014, proponowała Komisja Europejska.

- Skutki zmiany daty rozpoczęcia działania mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej można rozważać w kilku płaszczyznach. Po pierwsze, nadwyżka uprawnień do emisji dwutlenku węgla zacznie być redukowana o 2 lata wcześniej niż pierwotnie zakładano. Zmniejszenie liczby jednostek w obiegu powinno stanowić impuls wzrostowy dla cen jednostek EUA. Z racji zakładanej ścieżki wzrostowej cen uprawnień do emisji należy rozważyć już dziś zabezpieczenie odpowiedniej liczby jednostek poprzez użycie kontraktów terminowych futures lub dokonanie zakupów na rynku kasowym. Po drugie, wprowadzenie kolejnej po backloadingu reformy systemu EU ETS wskazuje na determinację polityków krajów zachodnich (m.in. Niemcy, Wielka Brytania) w drodze do realizacji ambitnych celów klimatycznych - komentuje Krzysztof Mazurski, Makler Papierów Wartościowych Dom Maklerski Consus.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP