PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Kulesa, TOE: TGE zaczęła wysyłać faktury korygujące VAT

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
18-03-2017 09:18
M. Kulesa, TOE: TGE zaczęła wysyłać faktury korygujące VAT

Zakładamy, że wspólnie z TGE wystąpimy do właściwego organu skarbowego o tzw. wiążącą interpretację podatkow - mówi Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Kontrahenci TGE zostali w praktyce postawieni przed dylematem , czy zgodzić się z interpretacją prawa przyjętą przez TGE i płacić VAT, czy też nie. W końcu mamy do czynienia tylko z decyzją spółki, czyli TGE – mówi Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią.

Pod koniec stycznia br. GPW podała, że TGE podjęła decyzje o naliczaniu VAT od opłat giełdowych począwszy od 1 stycznia 2017 i o skorygowaniu nieprzedawnionych rozliczeń VAT za lata 2011-2016 w kwocie blisko 70 mln zł, kiedy to VAT-u od opłat giełdowych TGE nie naliczała. Dobiega końca druga dekada marca i co się dzieje w praktyce?

- Jeśli chodzi o transakcje zawierane od początku 2017 roku to według naszej wiedzy część kontrahentów TGE zdecydowało, że będzie płacić VAT od opłat giełdowych, a część zajmuje stanowisko, że z decyzjami zaczeka do czasu uzyskania w przedmiotowej sprawie interpretacji od organów podatkowych, o czym za chwilę. Największy kłopot jest z transakcjami historycznymi z lat 2011-2016.
TGE kilka dni temu zaczęła wysyłać faktury korygujące VAT opierając się na posiadanej nowej opinii prawnej, wcześniejsza „historyczna” opinia była odwrotna. Podstawą korekt VAT jest decyzja zarządu TGE, a z kolei podstawą tej decyzji jest wspomniana opinia, którą przygotował Deloitte.

Kontrahenci TGE zostali w praktyce postawieni przed dylematem, czy zgodzić się z interpretacją prawa przyjętą przez TGE i płacić VAT, czy też nie. W końcu mamy do czynienia tylko z decyzją spółki, czyli TGE, a przy tym wiadomo, że są też opinie wskazujące, że od opłat giełdowych VAT nie powinien być pobierany. TGE w pewnej mierze przerzuciła ryzyka decyzji o korektach VAT od opłat giełdowych na swoich kontrahentów.

Jakiej części członków TOE dotyczy problem korekty faktur VAT na rzecz TGE za okres 2011-2016 i jak widzicie rozwiązanie powstałych niejasności?

- Problem korekty faktur VAT od opłat giełdowych ponoszonych na rzecz TGE w okresie 2011-2016 dotyczy 25 spośród 27 członków TOE, ale w istocie skala podmiotowa problemu jest naprawdę bardzo duża. Kwestia dopłat VAT za okres 2011-2016 dotyczy setek, a może i tysięcy podmiotów, a w tym także członków Rejestru Świadectw Pochodzenia prowadzonego przez TGE. Część z nich chyba nie jest tego świadoma, co jest m.in. o tyle ważne, że w przypadku małych podmiotów nagła korekta faktury VAT może mieć duże znaczenie dla bieżącej płynności finansowej ( na koniec 2016 liczba członków RŚP wynosiła 2970 – red.).

Oczywiście, jako TOE, mając na uwadze naszych członków, w zdecydowanej większości będących także członkami TGE, dążymy do wyjaśnienia powstałej sytuacji i podjęcia działań obniżających ryzyko podatkowe.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP