Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Suess, Siemens: mamy zamiar inwestowania w Polsce

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
19-07-2012 14:40
M. Suess, Siemens: mamy zamiar inwestowania w Polsce

Europejska energetyka to mniej lub bardziej izolowane krajowe wyspy wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej. W energetyce Unii Europejskiej brakuje integracji infrastrukturalnej - zauważa Michael Suess.

Fot. Mat. pras.

- Polska przez ostatnie kilkanaście lat rozwijała się bardzo dobrze i uważamy, że ma przed sobą kolejną falę rozwoju. Chcielibyśmy w tym wziąć udział z korzyścią dla Polski i Siemensa - mówi Michael Suess, członek zarządu Siemensa AG, dyrektor Sektora Energy.

Zarząd Siemensa w pełnym dziesięcioosobowym składzie gościł w Polsce. Jaki był powód tej wizyty?
- Do Warszawy przyjechał nie tylko cały zarząd Siemensa, ale też szefowie wszystkich obszarów biznesowych naszej grupy. Organizujemy takie spotkania co kwartał w państwach, gdzie mamy szczególnie ważne interesy i tym razem była to Polska. Zawsze dobrze jest jak zarząd i główni menedżerowie spotykają się z lokalnymi menadżerami, kontrahentami czy politykami. To pomaga zrozumieć warunki prowadzenia biznesu. Polska jest ważnym krajem dla Siemensa.

Skoro sprowadzają państwa szczególnie ważne interesy to czy wkrótce należy oczekiwać w Polsce inwestycji Siemensa w produkcję lub usługi?

- W Polsce zatrudniamy już około 6 tysięcy osób. Polska przez ostatnie kilkanaście lat rozwijała się bardzo dobrze i uważamy, że ma przed sobą kolejną falę rozwoju. Chcielibyśmy w tym wziąć udział z korzyścią dla Polski i Siemensa. Decyzja o inwestycjach jest procesem złożonym. W przypadku inwestycji produkcyjnych musi być tak skomponowana, żeby wpisywała się w politykę całego koncernu. Globalne firmy nie inwestują tylko z myślą o lokalnym rynku. Mamy zamiar inwestowania w Polsce, ale nie oznacza to oczywiście wybudowania fabryki w ciągu najbliższych miesięcy.

W Siemensie odpowiada pan za energetykę. Jaka jest europejska energetyka?

- Obecnie europejska energetyka to mniej lub bardziej izolowane krajowe wyspy wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej. W energetyce Unii Europejskiej brakuje integracji infrastrukturalnej. Możliwy jest swobodny przepływ osób, czy kapitału, a energii elektrycznej ciągle nie. Niewiele jest koncernów energetycznych działających na tym obszarze i uważam, że to naszą rolą jest poskładanie europejskiego rynku energii w jedną całość. Do rozwoju gospodarczego potrzebne są pieniądze, rynek i energia. Podejmując decyzje inwestycyjne poszczególne kraje powinny bardziej niż obecnie uwzględniać ich wpływ na rynki sąsiednie. To oddziaływanie jest mocne, a przykładem tego jest wpływ na polski system energetyczny dynamicznego rozwoju energetyki wiatrowej w Niemczech.

Jaka jest pana ocena Mapy drogowej energii 2050?

- Kreślenie precyzyjnych strategii w perspektywie 2050 roku jest według mnie mało efektywne. To perspektywy nazbyt odległe w czasie i w dużej mierze nieprzewidywalne. Właściwy dla energetyki okres prognozowania to 5-10 lat. Poza takim horyzontem czasowym właściwie nie wiadomo nic. Podejmując decyzje polityczne dotyczące energetyki powinniśmy bardziej odnosić się do faktów i czynników mierzalnych. Kto jest w stanie przewidzieć dziś, jak w ciągu 40 lat rozwinie się na przykład informatyka i co z tego wyniknie? Nie ma takiej możliwości, żeby precyzyjnie prognozować w długich okresach. Możemy jedynie określać główne kierunki działania, monitorować i analizować sytuację oraz stale dostosowywać takie długoterminowe plany.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP