PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Swora: potrzebna większa otwartość na regionalną współpracę energetyczną

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
25-05-2015 09:59
M. Swora: potrzebna większa otwartość na regionalną współpracę energetyczną

- Zarówno w sferze technologii OZE jak i obszarze efektywności energetycznej jest obserwowany postęp związany z polityką klimatyczno-energetyczną prowadzoną przez UE jak i działaniami podejmowanymi przez USA, czy Chiny, które nie prowadzą aż tak bardzo progresywnej i sformalizowanej polityki wspierającej OZE jak UE - mówi dr hab. Mariusz Swora

Fot. PTWP

- Nasze realne zdolności wymiany transgranicznej energii to obecnie około 3 proc. mocy szczytowych, co jest m.in. skutkiem kołowych przepływów energii z Niemiec. Po wybudowaniu połączenia z Litwą , instalacji przesuwników fazowych, wybudowaniu trzeciego połączenia z Niemcami ten wskaźnik wzrośnie może do 10-12 proc., czyli do minimum wymagań UE i nadal będzie należał do najniższych w UE. Moim zdaniem Polsce jest potrzebna większa otwartość na regionalną współpracę energetyczną - ocenia dr hab. Mariusz Swora.

Na ile regulacje, czyli w praktyce decyzje polityczne, mogą wstrzymać rozwój energetyki rozproszonej, a w tym obywatelskiej?
- Zarówno w sferze technologii OZE jak i obszarze efektywności energetycznej jest obserwowany postęp związany z polityką klimatyczno-energetyczną prowadzoną przez UE jak i działaniami podejmowanymi przez USA, czy Chiny, które nie prowadzą aż tak bardzo progresywnej i sformalizowanej polityki wspierającej OZE jak UE. Rozwój OZE i poprawa efektywności energetycznej naruszają tradycyjny model biznesowy przedsiębiorstw wykorzystujących duże źródła wytwarzania, która zaczyna przegrywać kosztowo z energetyką rozproszoną, co widać dobrze na przykładzie rynku niemieckiego i aktualnej sytuacji firm takich jak RWE lub E.ON, których konwencjonalne aktywa przegrywają cenowo z OZE, przynosząc milionowe straty.

Dane wskazują, że w ciągu ostatnich 5 lat w Europie wycofano 70 GW mocy wytwórczych w energetyce węglowej i gazowej, a prognozy mówią, że przy ujemnych wynikach generowanych przez duże elektrownie ten proces będzie się pogłębiał. Z dwóch przyczyn już wspomnianych, a mianowicie z powodu rozwoju taniejących OZE i poprawy efektywności energetycznej, zarówno w przemyśle jak i w gospodarstwach domowych . Na naszym polskim przykładzie widać, że rozwój OZE może być i jest wstrzymywany, ale uważam, że wskutek postępu technologicznego to mogą być działania tylko okresowo skuteczne. Inną sprawą jest, że rozwój OZE, czy nawet poprawa efektywności energetycznej to zjawiska wspierane regulacjami ,czyli politycznie, a to oznacza, że politycy m.in. UE będą też pewnie musieli odpowiedzieć na pytania o to czy i ewentualnie jak w powstałej sytuacji wspierać energetykę konwencjonalną, która póki co jest cały czas segmentem-gwarantem ciągłości dostaw energii. W pewnym stopniu lukę po wycofywanych dużych blokach zapełnić może zarządzanie popytem. Dokładniejszy obraz pojawi się tutaj po przeprowadzeniu przez Komisję postępowania sektorowego w sprawie instrumentów rynku mocy stosowanych w różnych państwach członkowskich, w tym w Polsce.

KE nie zdołała doprowadzić do harmonizacji chociażby systemów wsparcia OZE, a zabiera się za zdolności wytwórcze – trwa wspomniane badanie sektorowe pod kątem zasadności wprowadzenia wynagradzania zdolności wytwórczych. Zważywszy, że KE nie odpowiada za bezpieczeństwo dostaw energii to te ingerencje są uzasadnione?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP