PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Wójcik, CF Partners: najtaniej jest rozliczać emisje w ERU

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
17-01-2011 06:36
M. Wójcik, CF Partners: najtaniej jest rozliczać emisje w ERU

- Na rynku mówi się, że z projektów w Polsce mogą wejść na rynek miliony jednostek ERU, bo na przykład w przypadku farm wiatrowych ocenia się, że 1 MW generuje rocznie około 10 tys. jednostek ERU, a przecież w Polsce powstały farmy o mocy setek megawatów - mówi Monika Wójcik, specjalistka rynku CO2 z londyńskiej firmy CF Partners.

Po wejściu w życie projektowanych zmian w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych i innych substancji może dojść do istotnego wzrostu przydziału jednostek redukcji emisji ERU dla właścicieli inwestycji w energetyce odnawialnej wykonanych w Polsce?
Dotychczas w ramach realizacji projektów Joint Implementation, czyli projektów wspólnych wdrożeń, wydanych zostało około 30 mln jednostek ERU, a z tego około 30% zostało sprzedanych do klientów CF Partners, w tym także do klientów z Polski. Oznacza to, że około jedna trzecia rynku ERU to my, a zatem siłą rzeczy interesujemy się tym, co się dzieje z projektami wspólnych wdrożeń w Polsce. Z naszych informacji wynika, że po wejściu w życie nowej ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych właściciele już istniejących farm wiatrowych czy biogazowni będą mogli się starać o zakwalifikowanie ich projektów jako projektów wspólnych wdrożeń, a więc o przydział jednostek ERU. Na rynku mówi się, że z projektów w Polsce mogą wejść na rynek miliony jednostek ERU, bo na przykład w przypadku farm wiatrowych ocenia się, że 1 MW generuje rocznie około 10 tys. jednostek ERU, a przecież w Polsce powstały farmy o mocy setek megawatów.

Wzrost podaży jednostek ERU oznaczałby zapewne spadek ich cen, ale kto może na tym skorzystać i kiedy się można spodziewać wzrostu podaży?

Handel ERU odbywa się ze zniżką do CER, a z kolei różnica pomiędzy CER i EUA stwarza ciekawą opcję redukcji kosztów headingu emisji CO2. Oznacza to, że dotychczas to właśnie jednostkami ERU najtaniej jest rozliczać emisje, aczkolwiek są tu ograniczenia prawne i na przykład instalacje polskie nie mogą rozliczyć jednostkami CER lub ERU więcej niż 10 proc. rocznej emisji CO2. Oczywiście wzrost podaży ERU skutkowałby spadkiem ich cen, ale niewykluczone, że w tym samym czasie może się pojawić na rynku także dużo jednostek CER, co może zmienić relacje cenowe między ERU i CER. Natomiast jeśli chodzi o termin wzrostu podaży ERU z projektów polskich, to oceniamy, że może do tego dojść nie wcześniej niż jesienią. Od momentu wejścia w życie nowego prawa musi minąć jeszcze kilka miesięcy zanim instalacje otrzymają przydziały ERU. To są zbiurokratyzowane procedury.

Czy jednostki ERU zachowają ważność po 2012 roku i czy przed końcem 2012 roku można się spodziewać jeszcze istotnej podaży tych jednostek z innych rynków niż Polska?

Opinie są takie, że to Polska i niektóre byłe republiki ZSRR, będą generowały najwięcej jednostek ERU. Faktem jest jednak, że podobnie jak w Polsce w innych krajach też są opóźnienia w klasyfikacji projektów wspólnych wdrożeń i tym samym przydzielaniem jednostek ERU i trudno przewidywać podaż. Natomiast według tego, co nam wiadomo o ustaleniach z Cancun, to jednostkami ERU wydanymi do końca 2012 roku nie można będzie handlować po 2012 roku. Oceniamy jednak, że to się może jeszcze zmienić, bo jednostek ERU nigdy nie było dużo.

Rozmawiał: Ireneusz ChojnackiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP