PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Woszczyk, PGE: liczymy się z tym, że Polska będzie importerem energii netto

Autor: wnp.pl (ICh)
19-02-2015 16:04
M. Woszczyk, PGE: liczymy się z tym, że Polska będzie importerem energii netto

- Polska stała się importerem netto energii elektrycznej. To saldo wymiany sięga mniej więcej 2 TWh i nie uważamy, żeby jakoś dramatycznie zmieniało się w przyszłości - mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

- Liczymy się z tym, że Polska będzie importerem netto energii elektrycznej , ale w takim wymiarze, który nie jest dla nas specjalnie kłopotem - ocenił Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE.

W 2014 roku Polska była importerem netto energii elektrycznej. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie obejmujących dostaw operatorskich i wymiany na liniach 110 kV ubiegłoroczny import energii elektrycznej do Polski wyniósł 4030,3 GWh (w 2013 około 2259,7 GWh), a eksport tylko 1066,8 GWh (w 2013 około 5626,7 GWh).
Oznaczało to, że saldo wymiany handlowej energią elektryczną było dodatnie (przewaga importu na eksportem) i wyniosło około 2963,5 GWh wobec przewagi eksportu nad importem rok wcześniej na poziomie blisko 3,4 TWh. PGE na podstawie danych dziennych PSE oszacowała te saldo nieco inaczej, bo na około 1,86 TWh przewagi importu nad eksportem w 2014 i na około 3,89 TWh przewagi eksportu nad importem w 2013.

- Polska stała się importerem netto energii elektrycznej. To saldo wymiany sięga mniej więcej 2 TWh. Nie uważamy, żeby jakoś dramatycznie zmieniało się w przyszłości dlatego, że jak chociażby spojrzymy na plany inwestycyjne PSE to nie wynika żeby możliwości przesyłowe uległy dramatycznej zmianie - ocenił Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE.

Co przyczyniło się do zmiany wymiany handlowej energią elektryczną Polski na dodatnie ? W sprawozdaniu z działalności grupy kapitałowej PGE w 2014 zarząd PGE wskazuje, że w 2014 roku ceny hurtowe na rynku polskim znajdowały się powyżej wartości notowanych na rynkach szwedzkim, niemieckim, czeskim i słowackim.

Zarząd PGE podaje, że w ub.r. roku średnia cena na rynku niemieckim spadła o 13 proc. w porównaniu do 2013 roku - główną przyczyną spadku cen był wzrost generacji wiatrowej i fotowoltaicznej, a jeszcze większy spadek cen odnotowano na rynku skandynawskim ( minus 20 proc.), co było zdeterminowane sytuacją hydrologiczną (w ub.r. największy import energii elektrycznej do Polski pochodził ze Szwecji i przekroczył 3 TWh).

Dla odmiany średnia cena hurtowa na rynku polskim zanotowała wzrost i to przy silnych spadkach na rynkach zagranicznych doprowadził do sytuacji, w której polski rynek stał się najdroższym spośród wcześniej wymienionych. PGE podała, że w 2014 roku średnia cena hurtowa na rynku polskim wyniosła 184,15 zł/MWh, na rynku niemieckim 136,97 zł/MWh, na czeskim i słowackim 137,8 zł/MWh, a na szwedzkim 133,44 zł/MWh. Natomiast na Litwie i Łotwie średnia cena hurtowe w ubr. była wyższa niż w Polsce i przekraczała 209 zł/MWh.

- Liczymy się z tym, że Polska będzie importerem netto energii elektrycznej , ale w takim wymiarze, który nie jest dla nas specjalnie kłopotem (…). W co najmniej średnim terminie ja nie spodziewam się, żeby w związku z handlową wymianą transgraniczną energią elektryczną pojawił się duży wymiar ryzyka biznesowego dla PGE. Pewnie wymiana importowa będzie się wzmacniała, zakładamy to zresztą w naszych scenariuszach, ale nie do poziomu, który jest przez nas nie uwzględniany i który na przykład wymagałby aktualizacji naszej strategii - informował prezes Marek Woszczyk.

KOMENTARZE (22)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP