Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Woszczyk, URE: konsolidacja ograniczy konkurencję na rynku energii

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
02-03-2011 05:22
M. Woszczyk, URE: konsolidacja ograniczy konkurencję na rynku energii

Nie mogę się jednak zgodzić z tezą, że konsolidacja firm z natury rzeczy jest neutralna dla konkurencji i pozycji odbiorcy na rynku - mówi Marek Woszczyk, p.o. prezesa URE

Konsolidacja nigdy nie jest neutralna dla odbiorcy - nawet, jeżeli odbywa się w ramach już istniejących grup kapitałowych. Konkurencja oznacza więcej różnorodnych ofert dla odbiorcy. Jeśli oferujących jest mniej, tym gorzej dla konkurencji - mówi Marek Woszczyk, p. o. prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

W roku 2011 może dojść do kontynuacji konsolidacji firm z branży energetycznej - PGE może przejąć Energę, a EdF Eneę. Jaki wpływ na rynek energii mogą mieć te transakcje?
- Regulator nie powinien komentować konkretnych transakcji kapitałowych na rynku czy zmian właścicieli poszczególnych aktywów. Nie mogę się jednak zgodzić z tezą, że konsolidacja firm z natury rzeczy jest neutralna dla konkurencji i pozycji odbiorcy na rynku. Konsolidacja nigdy nie jest neutralna dla odbiorcy - nawet, jeżeli odbywa się w ramach już istniejących grup kapitałowych. Konkurencja oznacza przecież więcej różnorodnych ofert dla odbiorcy, by zaś na rynku tych ofert mogło być więcej, musi być więcej oferujących. Jeśli oferujących jest mniej, tym gorzej dla konkurencji. To oczywiste!

Od jakiegoś czasu w Europie istnieje co prawda tendencja do budowania silnych grup kapitałowych w sektorze energetycznym. Konsolidacja bowiem może poprawiać możliwości pozyskiwania kapitału na inwestycje w środki trwałe, gdyż rynek kapitałowy woli większe podmioty, oceniając je zazwyczaj jako partnerów mniej ryzykownych. Duże podmioty nie muszą jednak automatycznie oznaczać mniejszej konkurencji na rynku, gdyż nie wielkość a udział podmiotu w rynku właściwym determinuje jakość warunków konkurencji na tym rynku.

Budowanie konkurencyjnego rynku energii okazuje się niestety nie być sprawą prostą, stąd po pierwszym pakiecie dyrektyw energetycznych pojawił się drugi (dotychczas w części krajów UE nie w pełni jeszcze implementowany), a ostatnio trzeci pakiet, którego wdrożenie – jak wskazują deklaracje polityczne wypowiadane słowami przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso - ma do końca 2014 r. doprowadzić do powstania jednolitego, unijnego rynku energii..

Jak można zmniejszać negatywne skutki konsolidacji?

- Negatywny wpływ konsolidacji na rynek można neutralizować różnymi sposobami, jednym z nich jest np. upublicznienie obrotu energią. Tomasz Zadroga, prezes PGE, deklaruje, że PGE będzie całą produkowaną energię sprzedawała za pośrednictwem giełdy. To bardzo ważna deklaracja. Niemniej, jako odbiorca, zainteresowany kupowaniem energii po optymalnej cenie, nie wierzę do końca tylko deklaracjom i wolałbym w tym zakresie mieć bardziej trwałe gwarancje, najlepiej natury prawnej – w postaci konkretnych zapisów ustawowych.

Już teraz bowiem widać, wbrew wcześniejszym obawom części uczestników rynku energii, że wolumen energii będącej przedmiotem transparentnego obrotu, obiektywizującego wycenę tego dobra, kilkukrotnie przewyższa obecne wymogi ustawowe.

Dość często można usłyszeć opinię, że skoro obroty na giełdzie energii znacząco rosną, to jest to dobry moment do uwolnienia cen energii dla gospodarstw domowych. Zgadza się Pan z taką argumentacją?

- To dobrze, że płynność rynku hurtowego rośnie, ale to nie jest jedyny warunek podjęcia decyzji o dokończeniu procesu liberalizacji rynku energii elektrycznej.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP