PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Woszczyk, URE, o derogacjach CO2 i planach inwestycyjnych energetyki

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
08-02-2011 14:24
M. Woszczyk, URE, o derogacjach CO2 i planach inwestycyjnych energetyki

- Z tych informacji, które mamy, wynika, że w perspektywie do roku 2022 firmy chcąc uzyskać założone efekty, musiałyby co roku na rozwój generacji wydawać kilka razy więcej niż w 2009 roku, bo ponad 10 mld zł rocznie - mówi Marek Woszczyk, wiceprezes, p.o. prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

W tym roku będą zapadały postanowienia, które zadecydują o tym, jakie derogacje Polska faktycznie uzyska w sprawie przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2 dla elektrowni na lata 2013-2020. Jak regulator postrzega tę problematykę?
- Prezes URE nie ma wpływu na kształt regulacji związanych z tymi derogacjami. Natomiast jest oczywiste, że to, jaki ostatecznie przybiorą one kształt, będzie elementem otoczenia prawnego i ekonomicznego, w jakim regulator będzie musiał podejmować swoje decyzje. Przy tym istotniejsze od pytania o kształt derogacji, choć oczywiście jest to temat niezwykle ważny, jest moim zdaniem pytanie o to, co nastąpi po okresie derogacji. Trzeba pamiętać, że derogacja jest "tylko" sposobem na przygotowanie się do funkcjonowania w warunkach pełnego aukcjoningu. Wszystko wskazuje na to, że od 2020 roku wytwórcy, by produkować energię elektryczną, będą musieli kupić 100 proc. uprawnień do emisji CO2, w razie przeciwnym grożą im kary. Dla mnie w tej sytuacji podstawowym pytaniem jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego - przede wszystkim w jego aspekcie ekonomicznym, skoro już dziś mamy w Polsce jedne z najwyższych cen energii elektrycznej. Według danych Eurostatu za drugie półrocze 2009 r., zważywszy na siłę nabywczą Polaków, ceny energii elektrycznej w Polsce były niemal najwyższe w całej Unii Europejskiej, bo drożej mieli tylko Węgrzy. Od tamtego czasu ceny te nie spadły.

Derogacje w sprawie CO2 nie są zatem w praktyce wcale tak istotne, jak się to zwykle mówi?

- Derogacje są oczywiście bardzo istotnym zagadnieniem, nie powinny jednak odwracać naszej uwagi od tego, co może się dziać po okresie derogacji. W związku ze zmianą zasad uzyskiwania przez wytwórców uprawnień do emisji CO2 już dziś należy zadawać pytanie, czy zrobione zostało wszystko - także po stronie państwa - aby doprowadzić w maksymalnym stopniu do obniżenia emisyjności instalacji wytwórczych. Im więcej uprawnień do emisji CO2 przyjdzie wytwórcom kupować, tym energia będzie droższa. Pamiętajmy zaś, że regulator rynku nie może wymuszać prowadzenia działalności regulowanej ze stratą, nie tylko zresztą dlatego, że nie dysponuje odpowiednimi w tym celu środkami prawnymi, ale przede wszystkim dlatego, że byłoby to szkodliwe dla samego rynku, w tym dla bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię. Mówiąc o derogacjach, nie można też zapominać o wszystkich innych działaniach, jakie należy podjąć, by zoptymalizować wpływ kosztów CO2 na krajową gospodarkę. Z perspektywy regulatora to przede wszystkim tworzenie autentycznych warunków do rozwoju konkurencji na rynku energii, ale też racjonalne wspieranie generacji niskoemisyjnej, ukształtowanie systemu poprawy efektywności wykorzystania energii w sposób gwarantujący efektywne działanie tego systemu, otwarcie się na rozwiązania innowacyjne, jak sieci (systemy) inteligentnego zaopatrzenia w energię. Ostatecznie bowiem nie chodzi przecież o to, czy i jakie zyskamy derogacje, ale jak po okresie derogacji będzie wyglądała konkurencyjność krajowej gospodarki i czy będzie nas stać na płacenie rachunków za energię.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP