XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MAEA: dezaktywacja Fukishimy może potrwać ponad 40 lat

MAEA: dezaktywacja Fukishimy może potrwać ponad 40 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dezaktywacja zniszczonej przez tsunami japońskiej elektrowni atomowej Fukushima może potrwać dłużej niż prognozowane dotąd 40 lat - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Juan Carlos Lentijo.

- Jeśli chodzi o czas trwania projektu dezaktywacji, to jest to coś, co można w planach zdefiniować. Ale moim zdaniem będzie niemal niemożliwe, by na dezaktywację obiektu o tak skomplikowanym charakterze wystarczyło 30 od 40 lat, jak zakłada to obecny terminarz - powiedział Lentijo po zbadaniu sytuacji w Fukushimie przez zespół ekspertów MAEA pod jego kierownictwem.

Towarzyszące silnemu trzęsieniu ziemi tsunami uderzyło 11 marca 2011 roku w położoną na północ od Tokio siłownię Fukushima, powodując stopienie się prętów paliwowych w trzech reaktorach oraz promieniotwórcze skażenie okolicznych terenów, z których ewakuowano 160 tys. ludzi.

Japoński rząd oraz będąca operatorem elektrowni spółka Tepco twierdzą, że dezaktywacja elektrowni zabierze do 40 lat, ale niezbędne jest jeszcze opracowanie sposobu zlokalizowania i wydobycia stopionego paliwa w strefie śmiercionośnego promieniowania. Konieczne jest także utrzymanie ciągłego chłodzenia uszkodzonych reaktorów, co może spowolnić tempo prac.

Wcześniej w kwietniu część systemu chłodzenia została wyłączona na 30 godzin w następstwie spowodowanego przez szczura krótkiego spięcia. W tym samym czasie stwierdzono, że skażona radioaktywnie woda przesącza się z nieszczelnych zbiorników gruntowych do otoczenia. Jak zaznaczył Lentijo, zagospodarowanie tej wody jest "prawdopodobnie największym wyzwaniem", przed jakim stoi obecnie obsługa elektrowni.

Według Tepco do tej pory w Fukushimie zmagazynowano 280 tys. ton skażonej wody, a ilość ta podwoi się w ciągu następnych kilku lat. Spółka zapowiedziała przyspieszenie budowy stalowych zbiorników, do których będzie przepompowywana zawartość przeciekających zbiorników gruntowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MAEA: dezaktywacja Fukishimy może potrwać ponad 40 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!