Megaspalarnia śmieci za 1,3 mld zł

Megaspalarnia śmieci za 1,3 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kosztem ponad 1,3 mld zł do końca 2015 r. w Rudzie Śląskiej ma powstać spalarnia śmieci, produkująca prąd i ciepło. W środę został złożony wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie tej inwestycji.

"Tym samym zakończył się pierwszy etap działań Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), zmierzającego do budowy całego systemu gospodarki odpadami" - wyjaśnił rzecznik GZM Krzysztof Krzemiński.

GZM skupia 14 miast na prawach powiatu, leżących na obszarze konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Powstała w ten sposób metropolia górnośląska to największy w tej części Europy wielkomiejski organizm, zamieszkany przez ponad 2 mln osób. Właśnie im ma służyć projektowany zakład odzysku energii z odpadów, czyli spalarnia.

GZM liczy, że z unijnego Funduszu Spójności zostanie sfinansowane dwie trzecie inwestycji, co oznacza ponad 900 mln zł. Proces oceny i weryfikacji złożonego w środę wniosku potrwa do końca 2011 r. W tym czasie Związek będzie m.in. przygotowywał się do ogłoszenia przetargu na realizację projektu budowlanego. Zaplanowano też kampanię edukacyjno-informacyjną, skierowaną do mieszkańców metropolii "Silesia".

Ogłoszenie przetargu na wyłonienie koncesjonariusza zaplanowano na czwarty kwartał 2010 r. Projekt będzie realizowany w ramach tzw. koncesji na roboty budowlane, która pozwoli przeprowadzić inwestycję bez sięgania do budżetów miast.

Po wyłonieniu koncesjonariusza i pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, potwierdzającej wysokość dofinansowania, w 2012 r. powinny ruszyć prace budowlane. Oddanie instalacji do użytku zaplanowano na koniec 2015 r.

Według dokumentacji, opracowanej przez konsorcjum firm Socotec Polska i Południe II, zakład utylizacji odpadów powstanie na pogórniczym terenie w Rudzie Śląskiej, przy ul. Szyb Walenty. Ma przerabiać do pół miliona ton śmieci rocznie. Będzie wytwarzał energię elektryczną i cieplną dla mieszkańców.

Projekt pozwoli na wypełnienie wymogów Unii Europejskiej w zakresie ilości odpadów biodegradowalnych, trafiających na składowiska. Obecnie większość śmieci trafia na wysypiska, zamiast do utylizacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!