MG: konsultacje ws. wpływu inwestycji na środowisko do 23 grudnia

MG: konsultacje ws. wpływu inwestycji na środowisko do 23 grudnia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Gospodarki skierowało do konsultacji społecznych dokument dot. oceny oddziaływania na środowisko inwestycji energetycznych, które będą mogły uzyskać dofinansowanie UE z programu "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020. Uwagi do niego można zgłaszać do 23 grudnia.

W konsultacjach społecznych mogą wziąć udział m.in. instytucje i organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele sektora energetycznego.

Dokument "Prognoza oddziaływania na środowisko Project pipeline dla sektora energetyki w ramach programu operacyjnego +Infrastruktura i Środowisko 2014-2020+" ma być przyjęty przez kierownictwo Ministerstwa Gospodarki na przełomie 2014 i 2015 r. - powiedziała PAP dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Gospodarki Agnieszka Michalska.

"Jego celem jest sprawniejsza selekcja efektywnych kosztowo projektów energetycznych. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie pieniędzy unijnych przeznaczonych na finansowanie tego typu inwestycji" - dodała Michalska.

W latach 2014-2020 na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju, efektywnością energetyczną i OZE trafi ponad 2,5 mld euro z programu "Infrastruktura i Środowisko". W piątek Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało go Komisji Europejskiej. Budżet programu sięga ponad 27,4 mld euro.

"W nowej perspektywie unijnej w ramach sektora energetyki będziemy koncentrować się m.in. na inwestycjach w bezpieczeństwo energetyczne kraju, w tym m.in. na budowie i rozbudowie magazynów gazu, a także projektach dotyczących budowy i dalszej przebudowy sieci przesyłowych, dystrybucji gazu oraz energii elektrycznej" - mówił wcześniej PAP wicedyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych w MIR Jarosław Orliński.

Na przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju trafi z programu "Infrastruktura i Środowisko" - ok. 1 mld euro. "Drugi obszar - który jest równie ważny z punktu widzenia wyzwań, jakie nakłada na nas pakiet energetyczno-klimatyczny - dotyczy przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Na to przeznaczono ponad 1,5 mld euro. Chodzi o inwestycje związane z efektywnością energetyczną oraz OZE" - tłumaczył Orliński.

Wicedyrektor MIR zapowiedział, że w pierwszej połowie 2015 r. Komitet Monitorujący powinien zatwierdzić kryteria wyboru projektów, które będą mogły liczyć na dofinansowanie UE z programu "Infrastruktura i Środowisko". Projekty energetyczne mają być wybierane nie tylko w drodze konkursów, ale też w trybie pozakonkursowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG: konsultacje ws. wpływu inwestycji na środowisko do 23 grudnia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!