MG: Polska wdrożyła unijne rozwiązania ws. cen energii

MG: Polska wdrożyła unijne rozwiązania ws. cen energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska wdrożyła najdalej idące rozwiązania pakietu liberalizacyjnego - tak Ministerstwo Gospodarki odpowiada na uwagi Komisji Europejskiej. Wytknęła ona Polsce, że nie spełnia wymogów prawa UE w sprawie regulacji cen energii elektrycznej i gazu dla odbiorców.

Polska ustawa Prawo energetyczne już zawiera regulacje, zawarte w europejskich dyrektywach z 2009 r. dotyczących wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i gazu - poinformowało w czwartek Ministerstwo Gospodarki. Resort podał w przesłanym PAP komunikacie, że "niezależnie od tego, aktualnie toczą się prace nad nowym prawem energetycznym i gazowym, mające na celu udoskonalenie obecnie obowiązujących rozwiązań".

W środę Komisja Europejska upomniała m.in. Polskę, że obecny sposób regulacji cen dla odbiorców końcowych energii nie spełnia wymogów europejskiego prawa i utrudnia klientom dostęp do najlepszej oferty na rynku. KE poinformowała też, że zdecydowała się wysłać Polsce tzw. uzasadnioną opinię w sprawie regulowania cen energii i zaznaczyła, że jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie spełnimy jej postulatów, może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czytaj więcej: KE upomina Polskę za sposób regulowania cen energii i gazu

"Polska wdrożyła najdalej idące rozwiązania pakietu liberalizacyjnego w zakresie energii elektrycznej oraz gazu ziemnego, decydując się, jako jedno z pierwszych państw członkowskich UE, na całkowite rozdzielenie działalności sieciowej (monopol naturalny) od działalności wytwórczej i obrotowej (tzw. unbundling)" - podało w czwartek ministerstwo gospodarki. W ocenie resortu takie rozwiązanie jest najbardziej sprzyjające rozwojowi konkurencji, a skorzystać mają na tym przede wszystkim odbiorcy energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Odnosząc się do uwag KE dotyczących kształtowania cen, MG poinformowało, że ceny energii elektrycznej w Polsce zostały w pełni uwolnione już w 2007 r., "z wyjątkiem cen dla odbiorców w gospodarstwach domowych, które podlegają zatwierdzaniu przez regulatora, co zapewnia ochronę tych odbiorców przed nadmiernymi wzrostami cen".

Ceny gazu ziemnego nadal podlegają zatwierdzeniu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, co przy obecnej strukturze polskiego rynku gazu, zdominowanego przez jednego dostawcę, służy zagwarantowaniu konsumentom dostaw gazu po ekonomicznie uzasadnionych cenach - poinformował PAP resort. Ministerstwo podkreśla też, że przepisy dają Prezesowi URE możliwość zwolnienia przedsiębiorstw energetycznych z obowiązku stosowania zatwierdzanych taryf, o ile rynek, na którym funkcjonują stałby się konkurencyjny.

"W ocenie Ministerstwa Gospodarki odejście od taryfowania cen gazu ziemnego będzie możliwe w Polsce najwcześniej za 2-3 lata i to początkowo tylko dla odbiorców biznesowych, czyli firm. Dla odbiorców w gospodarstwach domowych ceny gazu ziemnego jeszcze przez, co najmniej kilka lat będzie zatwierdzać prezes URE w celu chronienia ich przed nadmiernymi podwyżkami" - napisano w oświadczeniu MG.

W środowym oświadczeniu KE powołała się m.in. na dyrektywy regulujące unijny rynek energii, które zobowiązują państwa UE, by "zapewniły klientom swobodny wybór dostawcy energii elektrycznej i gazu od lipca 2007 r.". Choć w Polsce jest taka możliwość, w praktyce niewielu klientów indywidualnych decyduje się na zmianę, bo regulowane ceny różnych dostawców prądu są do siebie zbliżone, a na rynku gazu jest w zasadzie jeden dostawca - PGNiG - stwierdziła Komisja. W jej ocenie ceny dla odbiorców końcowych wyznaczane przez państwo utrudniają wejście na rynek nowym dostawcom i dlatego pozbawiają konsumentów i firmy prawa do wyboru najlepszej usługi na rynku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG: Polska wdrożyła unijne rozwiązania ws. cen energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!