MG: produkcja energii z metanu może już liczyć na preferencje

MG: produkcja energii z metanu może już liczyć na preferencje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od tego roku produkcja energii z towarzyszącego złożom węgla metanu została objęta preferencjami w postaci specjalnych certyfikatów. Ma to zachęcić kopalnie do energetycznego wykorzystania tego gazu - wynika z informacji resortu gospodarki.

"Znowelizowane w styczniu prawo energetyczne wprowadziło zachętę do gospodarczego wykorzystania metanu, ustanawiając dla tej działalności możliwość pozyskania takich samych certyfikatów jak dla produkcji energii skojarzonej (tj. prądu i ciepła - PAP) z gazu sieciowego" - poinformowała we wtorek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

O wprowadzenie tego typu, a nawet idących jeszcze dalej rozwiązań, od lat zabiegało środowisko górnicze. Zdaniem przedstawicieli kopalń, zachęta do inwestycji w tym zakresie byłaby jeszcze większa, gdyby certyfikat otrzymała nie tylko energia z metanu wytworzona w tzw. kogeneracji, czyli łącznej produkcji prądu i ciepła, ale i sam gaz ze stacji odmetanowania. Np. w przypadku biogazu rolniczego premiowane ma być zarówno jego pozyskanie, jak i pochodząca z niego energia.

Wiceminister gospodarki jest jednak przekonana, że wprowadzone nowelizacją prawa energetycznego preferencje dla energii z metanu powinny być dobrą zachętą do rozwoju tej formy energetyki. "Teraz jest to już nie tylko rozwiązanie proekologiczne, ale również proekonomiczne" - podkreśliła Strzelec-Łobodzińska.

Metan jest gazem towarzyszącym złożom węgla. Tylko w czterech polskich kopalniach nie ma tego gazu. Z danych nadzoru górniczego wynika, że mimo zmniejszenia w ubiegłym roku wydobycia węgla o blisko 6 mln ton, tylko nieznacznie zmalała ilość wydzielającego się metanu. Z pokładów metanowych pochodzą cztery na pięć ton wydobytego w Polsce węgla.

W ubiegłym roku w kopalniach wydzieliło się 855,7 mln m sześc. metanu (w 2008 roku było to ok. 881 mln m sześc.), czyli średnio ponad 1,6 tys. m sześc. na minutę. Z tego mniej niż jedna trzecia (259,8 mln m sześc.) trafiła do instalacji odmetanowania. Większość metanu z kopalń jest wyprowadzona do atmosfery drogą wentylacyjną, szkodząc klimatowi, bo potencjał cieplarniany metanu jest 21-krotnie większy niż dwutlenku węgla.

Obecnie efektywność wykorzystania ujętego metanu zbliżona jest do 60 proc. Wartość opałowa metanu jest ponad dwukrotnie większa niż węgla, a spalanie tego gazu powoduje mniejsze zanieczyszczenia. Specjaliści wyliczyli, że koszt uzyskania jednego gigadżula energii z metanu jest o ok. 30 proc. niższy niż z węgla. Stąd inicjatywy służące do energetycznego wykorzystania tego gazu.

Wprowadzone w tym roku wsparcie ukierunkowane jedynie na energię z metanu spowoduje, że nie otrzymają go te kopalnie, które nie produkują z tego gazu prądu i ciepła, ale sprzedają zewnętrznym kontrahentom, wśród których są zakłady chemiczne, rafineria i huta, gdzie gaz ten jest wykorzystywany w procesach technologicznych.

Wykorzystanie metanu do produkcji prądu i ciepła nie jest tanie, m.in. z powodu wysokich kosztów utrzymania służącej temu infrastruktury oraz kosztów samych silników czy turbin gazowych.

Ostatnią inicjatywą w zakresie wytwarzania prądy z metanu jest przedsięwzięcie w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni "Mysłowice-Wesoła". W poniedziałek oficjalnie ruszyła tam elektrociepłownia, produkująca z tego gazu prąd i ciepło. Wcześniej metan wykorzystywany był tam jedynie częściowo do wytwarzania ciepła. Nowa instalacja kosztowała 11,5 mln zł.

Pierwszy silnik gazowy pojawił się w 1997 r. w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalni "Krupiński". Dziś JSW zdecydowanie dominuje wśród spółek węglowych w gospodarczym wykorzystaniu metanu. Służy on do produkcji prądu i ciepła w większości kopalń spółki, a w największej z nich - "Pniówek" - zasila także klimatyzację kopalni. Efektywność wykorzystania ujętego metanu w niektórych kopalniach JSW przekracza 85 proc.

Przed rokiem nowe instalacje służące wytwarzaniu energii z metanu pojawiły się również w kopalniach największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej. W należących do niej kopalniach "Szczygłowice" i "Sośnica-Makoszowy" uruchomiono agregaty, dzięki którym kopalnie te wytwarzają prąd.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG: produkcja energii z metanu może już liczyć na preferencje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!