XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG: ustawa o odnawialnych źródłach energii ma wspierać energetykę rozproszoną

MG: ustawa o odnawialnych źródłach energii ma wspierać energetykę rozproszoną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powstająca ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) ma wspierać energetykę rozproszoną, niewielkie źródła energii i rozwój inteligentnej sieci energetycznej - poinformował wicedyrektor Departamentu Energii w resorcie gospodarki Janusz Pilitowski.

Według Urzędu Regulacji Energetyki, w czasie działania obecnego systemu prawnego ujawniły się jego mankamenty i nowe prawo powinno je usunąć.

Jak mówił Pilitowski podczas forum towarzyszącego stołecznym Targom Energii Odnawialnej RENEXPO, projekt ustawy o OZE w "bardzo niedługim czasie" powinien zostać przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Zaznaczył, że uzupełnia ona projekt noweli Prawa energetycznego (MG deklarowało we wrześniu, że liczy na przyjęcie tych ustaw przez Sejm do końca roku - PAP).

"Ustawa będzie przede wszystkim zapewniała mechanizm przejrzystego przejścia z obecnego do nowego modelu, bardziej efektywnego ekonomicznie, skierowanego do tych wytwórców, które zamierzają i chcą rozwijać energetykę odnawialną, a nie tych, którzy mają urządzenia już zamortyzowane, wykorzystują instalacje o dużej mocy i często wysokich kosztach, nieniosące ze sobą postępu czy innowacji" - mówił Pilitowski.

Zapewniał, że projekt ustawy będzie zawierał definicję mikroinstalacji, czyli źródła energii o relatywnie niewielkiej mocy - czego nie ma w obecnym prawie - oraz pewne rozwiązania formalnoprawne, które pozwolą na rozwój energetyki rozproszonej - małej, lokalnej, bezpośrednio niezwiązanej z podstawowym systemem energetycznym kraju. "Rozwiązania będą taką energetykę wspierać w fazie inwestycyjnej i eksploatacyjnej, ale również i na poziomie podatkowym" - dodał Pilitowski.

Kolejnym ważnym elementem projektu - według wicedyrektora - będzie obszar współpracy między siecią elektro-energetyczną a energetyką odnawialną. "Chodzi o to, żeby rozwój energetyki rozproszonej był jednocześnie pochodną, ale i kołem zamachowym rozwoju tej sieci. Energetyka odnawialna nie rozwinie się, jeżeli w co najmniej tym samym tempie nie będziemy rozwijać inteligentnej sieci" - podkreślił.

Jak z kolei mówił dyrektor departamentu przedsiębiorstw energetycznych Urzędu Regulacji Energetyki Zdzisław Muras, nowe prawo powinno wyeliminować mankamenty, jakie ujawniły się w czasie kilku lat funkcjonowania obecnego systemu. "Obecnie brak np. rozróżnienia wielkości źródła w zakresie obowiązków administracyjno-prawnych i niezależnie od tego, jak małe źródło mamy, każdy musi zdobyć 19 dokumentów administracyjnych, oraz założyć działalność gospodarczą" - wskazywał Muras.

Jak dodał, brak też rozróżnienia poziomu wsparcia w zależności od technologii wytwarzania. "Nie każda technologia, aby się rozwijać, wymaga tego samego poziomu wsparcia, należałoby się zastanowić, czy konieczne jest wsparcie dla współspalania czy dla dużej energetyki wodnej" - mówił Muras. "Należałoby limitować czasowo wsparcie dla niektórych technologii, by stymulować innowacyjność i poszukiwanie lepszych rozwiązań w miejsce technologii wyeksploatowanych" - wskazał.

Podkreślał też, że nie ma jasnych regulacji dotyczących kosztów przyłączenia do sieci. "Pięć lat trwał - i oparł się o Sąd Najwyższy - spór sądowy, jak należy traktować koszty przyłączenia do sieci" - przypomniał.

URE proponuje utrzymanie systemu koncesyjnego dla dużych podmiotów energetycznych, natomiast jego zmianę dla małych. Miałby m.in. obejmować gwarantowaną cenę dla małych producentów, dostarczających moc rzędu 100-500 kW. Muras podkreślił, że ten limit mocy jest do dyskusji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG: ustawa o odnawialnych źródłach energii ma wspierać energetykę rozproszoną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!