Miasteczko energii odnawialnej w łódzkim Technoparku

Miasteczko energii odnawialnej w łódzkim Technoparku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Łódzki Technopark jeszcze w tym roku zbuduje miasteczko odnawialnych źródeł energii. Do instalowania solarów i wiatraków zachęca również klaster "Bioenergia dla regionów". Obydwie instytucje przekonują, że czysta energia jest również tania.

Ile kosztuje zatrudnienie słońca do pracy? - Dla domu, w którym mieszkają cztery osoby, koszt urządzeń z montażem wyniesie ok. 10 tys. zł - wylicza w łódzkiej "Gazecie Wyborczej" mgr inż. Marcin Grabiec z firmy Soleko. - Za tę cenę dostaniemy kolektory słoneczne najnowszej generacji. Ich żywotność to od 15 aż do 25 lat, a inwestycja zwróci się najdalej po pięciu latach. Dzięki kolektorom słońce ogrzeje nam 75 proc. ciepłej wody w ciągu roku. Bezczynnie będą stać praktycznie tylko w grudniu, styczniu i ewentualnie w lutym.

Niektóre łódzkie gminy postanowiły już teraz umiejscowić kolektory na wszystkich swoich budynkach. - Tak zrobiły władze Daszyny. Urządzenia ustawią na wszystkich budynkach publicznych, a mieszkańcom pomogą zdobyć dofinansowanie - mówi w dzienniku dr Ewa Kochańska, prezes stowarzyszenia Doradców Gospodarczych Pro-Akademia i podpowiada, gdzie szukać pieniędzy. - Jednym z priorytetów Unii Europejskiej jest zrównoważony rozwój, a to oznacza również promowanie rozmaitych źródeł energii. Właśnie teraz jest bardzo dobra okazja do sięgnięcia po unijne dotacje zarówno z programów regionalnych, jak i krajowych, jak np. Infrastruktura i Środowisko. Na wsparcie mogą liczyć zwłaszcza ci, którzy chcą zmodernizować kotłownie starego typu i czerpać energię z odnawialnych źródeł.

W promocji czystej energii bierze udział łódzki Technopark. - Przed naszą siedzibą przy ul. Dubois stanie miasteczko edukacyjne. Jeszcze w maju działająca na naszym terenie firma W4F zainstaluje w nim malutką elektrownię wiatrową - zapowiada Anna Kardasz, dyrektor Technoparku. - I od razu ma on działać, a energię, którą wytworzy, użyjemy do oświetlenia parkingu. Obok wiatraka staną ogniwa fotowoltaiczne, solary oraz hodowla wierzby energetycznej - dodaje Kardasz.

Całe miasteczko gotowe ma być we wrześniu. - Na nowy rok szkolny, bo liczymy na wycieczki klasowe. Odwiedzenie naszej ekspozycji będzie chyba ciekawsze niż nauka z podręcznika - dodaje w "GW"Kardasz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miasteczko energii odnawialnej w łódzkim Technoparku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!