XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mielno głosowało ws. elektrowni atomowej

Mielno głosowało ws. elektrowni atomowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W gminie Mielno (Zachodniopomorskie) zakończyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski. Mieszkańcy gminy wnioskowali o przeprowadzenie referendum, bo uważają, że budowa elektrowni jądrowej zniszczy turystykę.

Jak informował portal wnp.pl wyniki referendum nie będą nie będą miały przełożenia na treść decyzji lokalizacyjnej ws. elektrowni atomowej, ale mogą być brane pod uwagę podczas konsultacji społecznych. Czytaj: Wójt nie może zablokować lokalizacji elektrowni jądrowej

Wszystkie cztery obwodowe komisje ds. referendum, w Mielnie, Gąskach, Sarbinowie i Unieściu, zostały otwarte o godz. 7. Głosowanie trwało do godz. 21.

Według najnowszych danych do udziału w nim uprawnionych było 4 171 mieszkańców gminy. Na karcie do głosowania znajdowało się jedno pytanie: Czy wyraża Pan/Pani zgodę na lokalizację elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcie jakichkolwiek prac badawczych związanych z tymi inwestycjami na terenie Gminy Mielno? Możliwe są dwie odpowiedzi - "tak" lub "nie".

Aby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Wynik referendum jest wiążący, gdy za jednym z rozwiązań, w sprawie poddanej głosowaniu, oddanych zostanie ponad połowa ważnych głosów. Rada Gminy Mielno zdecydowała 30 grudnia 2011 r. o przeprowadzeniu referendum. Przyjęta wówczas uchwała w tej sprawie, to efekt sprzeciwu mieszkańców gminy wobec planów Polskiej Grupy Energetycznej, która 25 listopada 2011 r. ogłosiła, że jedną z trzech potencjalnych lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej jest letniskowa wieś Gąski. Dwie kolejne to: Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

Mieszkańcy gminy Mielno, którzy wnioskowali o przeprowadzenie referendum, uważają, że budowa elektrowni jądrowej w Gąskach zniszczy turystykę i przyczyni się do degradacji środowiska naturalnego. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum podpisało się ok. 1 000 osób. Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska poinformowała w środę, że w drugiej połowie marca br. Ministerstwo Gospodarki startuje z kampanią informacyjną nt. energetyki jądrowej.

Jak zaznaczyła, głównym jej elementem będzie zachęcanie obywateli do zapoznania się ze sposobem funkcjonowania obiektów energetyki jądrowej. PGE zakłada, że ostateczną lokalizację elektrowni atomowej poda przed końcem 2013 r., po gruntownym przebadaniu lokalizacji w Gąskach, Choczewie i Żarnowcu. Zgodnie z harmonogramem spółki, budowa miałaby ruszyć z początkiem 2016 r., a pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony przed końcem 2020 r. W planach rządu jest budowa dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW.

Czytaj także: Trojanowska, MG, w Gąskach zabrakło debaty

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mielno głosowało ws. elektrowni atomowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!