Mieszkańcy Pomorza i letnicy nie chcą wiatraków

Mieszkańcy Pomorza i letnicy nie chcą wiatraków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pomorskie gminy, w których powstają farmy wiatrowe, żądają, by inwestorzy szczodrzej dzielili się z nimi zyskami. Mieszkańcy i letnicy protestują zaś przeciwko zaśmiecaniu krajobrazu.

Przy plaży w Dębkach powstać ma pierwsza w Polsce elektrownia wiatrowa położona na morzu. - To przyjazne dla środowiska rozwiązanie - zapewnia inwestor. Jednak jak pisze "Gazeta Wyborcza" w trójmiejskim dodatku letnicy odwiedzający Dębki protestują: - Zablokujmy tę budowę, bo wiatraki zniszczą nam najpiękniejsze plaże.

Dębki to wieś letniskowa nad Bałtykiem (leży między Karwią a Białogórą). Dzięki pięknej plaży tuż przy ujściu rzeki Piaśnicy od lat jest popularnym miejscem wypoczynku.

I to właśnie letnicy zdecydowali się na rozpoczęcie akcji społecznej "Dębki nie są odnawialne".Skłoniły ich do tego plany budowy kompleksu 33 turbin wiatrowych na morzu, w odległości od 4-7 km od plaży w Dębkach. Turbiny mają być wysokie na 120 m (dla porównania wieża bazyliki Mariackiej w Gdańsku ma 82 m). Przez łąki w okolicach Dębek ma zostać poprowadzona także nowa linia wysokiego napięcia. - Piękno krajobrazu, czysta linia horyzontu są walorami, o jakie powinniśmy zabiegać. Dębki są objęte programem Natura 2000, są częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. A ten kompleks wiatraków, położony tak blisko brzegu, zniszczy to miejsce - mówi Elżbieta Sikora, polska kompozytorka i współorganizatorka protestu.

Firma Wiatropol, która planuje budowę morskiego kompleksu turbin, uważa jednak, że obawy przeciwników są nieuzasadnione. - Wiatraki nie spłoszą turystów, a nawet mogą stać się dla nich dodatkową atrakcją. Bo to w końcu pierwszy taki projekt w Polsce - uważa Artur Szulc, dyrektor Wiatropolu.

Konflikt wokół planów budowy elektrowni wiatrowych wybuchł również pod Puckiem. Blisko czterystu mieszkańców nie chce, by je tam postawiono. Listy protestacyjne z podpisami mieszkańców Werblini, Starzyna i Starzyńskiego Dworu trafiły do wójta gminy Puck Tadeusza Puszkarczuka.

Firmy stawiające wiatraki mają tez kłopoty z lokalnymi władzami. Pomorskie gminy, w których powstają farmy wiatrowe, żądają, by inwestorzy szczodrzej dzielili się z nimi zyskami. Jeśli nie, zablokują budowę nowych wiatraków - pisze "Gazeta Wyborcza".

O ile do 2006 r. posiadanie na swoim terenie farmy wiatrowej oznaczało dla gminy duże zyski (opodatkowaniu podlegała cała inwestycja), to po zmianie przepisów sytuacja samorządów znacznie się pogorszyła - odtąd podatek pobierany jest tylko od tzw. części budowlanej, czyli np. fundamentu i masztu (bez turbin i innych urządzeń). Wójt Leszek Kuliński, który próbuje nakłonić inwestorów, by zgodzili się ponosić wyższe koszta.

Co na to inwestorzy? Jan Kowalski z Polskiej Grupy Energetycznej uważa, że to rozwiązanie nie do przyjęcia. - Energia wiatrowa jest najdroższa ze wszystkich. Inwestycja w farmę zwraca się najwcześniej po 15 latach, a jej żywotność określa się tylko na 20 lat. Jeśli dobijemy inwestora wyższym podatkiem, to będzie katastrofa dla naszej energetyki wiatrowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mieszkańcy Pomorza i letnicy nie chcą wiatraków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!