Min. energii Litwy: Kraje Bałtyckie powinny jak najszybciej zsynchronizować systemy energetyczne z Zachodem

Min. energii Litwy: Kraje Bałtyckie powinny jak najszybciej zsynchronizować systemy energetyczne z Zachodem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje Bałtyckie powinny jak najszybciej zsynchronizować swoje sieci energetyczne z systemem zachodnim - przekonywał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister energii Litwy Žygimantas Vaičiunas. Przestrzegał też przed elektrownią jądrową w białoruskim Ostrowcu.

Chodzi o projekt realizowany w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, 40 km od litewskiej stolicy. Elektrownia budowana jest przez Rosatom w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów o mocy 1200 MW. Według planów, pierwszy blok ma być oddany w 2018 roku, drugi dwa lata później. Litwini oskarżają Mińsk, że budowana siłownia nie spełnia standardów bezpieczeństwa. Na budowie Ostrowca doszło do kilku incydentów, najgłośniejszy z nich to ten z lipca 2016 r., kiedy podczas montażu reaktorów z wysokości ok. 4 m spadło urządzenie ważące ponad 300 ton.

Dlatego szef litewskiego resortu energii uznał za dobrą wiadomość deklarację z marca br. pełnomocnika polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, który wykluczył, by Polska mogła kupić energię z elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Jak mówił w środę Vaičiunas, z trzech scenariuszy synchronizacji systemów energetycznych Krajów Bałtyckich (pracujących nadal w systemie posowieckim) najlepsza byłaby synchronizacja przez Polskę. Dwa pozostałe to synchronizacja przez kraje nordyckie i bez tworzenia nowych połączeń.

Na początku maja premierzy trzech Krajów Bałtyckich i Polski osiągnęli wstępne porozumienie, by nastąpiło to za pomocą istniejącego już połączenia LitPol Link. Synchronizacja ma się zakończyć do 2025 r.

LitPol Link to polsko-litewskie połączenie energetyczne pozwalające na transgraniczny przesył energii elektrycznej. Otworzone zostało w grudniu 2015 r. Uważane jest za kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich. Warte 550 mln euro połączenie LitPol Link łączy Ełk z miastem Alytus na Litwie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Min. energii Litwy: Kraje Bałtyckie powinny jak najszybciej zsynchronizować systemy energetyczne z Zachodem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!