XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Minister skarbu: najważniejsza prywatyzacja i inwestycje w energetykę

Minister skarbu: najważniejsza prywatyzacja i inwestycje w energetykę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prywatyzacja oraz inwestycje w energetykę, w tym poszukiwania gazu z łupków, to priorytety ministerstwa skarbu na najbliższe 5 lat - poinformował we wtorek szef resortu Mikołaj Budzanowski.

Jako pierwszy priorytet Budzanowski wymienił prywatyzację. "Przypomnę, że w nadzorze Skarbu Państwa pozostaje do dnia dzisiejszego ok. 270 spółek. Przyjęliśmy taki plan, aby w ciągu najbliższych dwóch lat większość z nich, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, sprywatyzować do końca 2013 roku" - zaznaczył minister po spotkaniu z premierem.

Jak powiedział, prospekt emisyjny ZE PAK trafi do KNF w wakacje. Oferta publiczna spółki może mieć miejsce we wrześniu-październiku tego roku.

"Zamierzamy złożyć prospekt emisyjny PAK-u w czasie wakacji. Spodziewamy się, że KNF zatwierdzi go we wrześniu i przewidujemy, że w okresie wrzesień-październik dojdzie do oferty publicznej" - powiedział dziennikarzom Budzanowski.

Podtrzymał, że w czerwcu planowana jest oferta Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Dodał, że MSP prowadzi też bardzo intensywną prywatyzację poprzez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. "Czego dowodem była ubiegłotygodniowa sprzedaż udziałów SP w Polskiej Grupie Energetycznej 7 proc., co przełożyło się na przychody rzędu 2,5 mld zł do budżetu państwa" - powiedział minister. Dodał, że była to trzecia największa transakcja w Europie na rynkach kapitałowych od początku tego roku.

"Od 18 listopada podpisaliśmy również 36 umów prywatyzacyjnych. Daje to statystyczny wynik ok. 2 prywatyzacji przypadających na jeden tydzień" - podkreślił.

Jak drugi priorytet resortu wymienił inwestycje w obszarze energetyki. "Do 2020 roku mówimy o wydatkach w samym obszarze elektroenergetyki rzędu 100 mld zł. Również w tym jest policzona inwestycja w energetykę jądrową i oprócz tego bardzo intensywne inwestycje w obszarze gazu, zarówno infrastruktury gazu, jak i wydobycia gazu konwencjonalnego i gazu niekonwencjonalnego, czyli gazu z łupków" - podkreślił Budzanowski.

Wymienił też intensyfikację poszukiwań gazu łupkowego w północnej i wschodniej Polsce. "Czyli tam, gdzie te koncesje należą do spółek Skarbu Państwa, czyli przede wszystkim PKN Orlen i PGNiG" - wyjaśnił minister. Przypomniał też o zaangażowaniu spółek elektroenergetycznych - PGE i Tauronu - we współpracę w poszukiwania tego surowca w Polsce.

"W najbliższych 3-4 latach chcielibyśmy - może na niewielką skalę - ale jednak pierwsze wydobycie gazu uruchomić" - dodał Budzanowski.

Zaznaczył, że są to priorytety wyznaczone na najbliższe 5 lat, "z perspektywą do 2019 roku".

Minister poruszył też sprawę złożonego przez PGNiG do arbitrażu w Sztokholmie pozwu przeciwko Gazpromowi, w proteście przeciwko zbyt wysokim cenom rosyjskiego gazu. "Jest to procedura, która od 20 lutego 2012 roku trwa" - zaznaczył.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister skarbu: najważniejsza prywatyzacja i inwestycje w energetykę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!