Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Minister Środowiska: energetyka jądrowa w Polsce jest konieczna

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
03-08-2011 11:28
Minister Środowiska: energetyka jądrowa w Polsce jest konieczna

Jeśli ktoś uważa, że samymi wiatrakami, biogazem i fotowoltaiką można zastąpić elektrownie systemowe, to niech mi pokaże kraj, który taką przemianę przeszedł, lub ją planuje - mówi Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Fot. Studio PTWP

Jeśli polityka energetyczna UE będzie kierunkowana na redukcję emisji CO2 to Polska musi rozwijać energetykę jądrową, odnawialne źródła energii nie zapewnią stabilnych dostaw energii na odpowiednim poziomie - mówi prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska.

Po awarii w Fukushimie pojawiły się nowe uwarunkowania na europejskim rynku energii. Czy w tej nowej sytuacje ambicje UE dot. redukcji CO2 nie zostaną zmniejszone?
- Ambicje UE mogą zostać zmniejszone lub zwiększone ze względu na stanowiska państw członkowskich UE.

Energetyka jądrowa nie rozwijałaby się, gdyby nie ambicje redukcyjne świata, w tym UE. Proszę zobaczyć, jak wiele reaktorów budują Chiny, oraz nasi sąsiedzi jak Rosja i Czechy, Litwini rozważają budowę elektrowni jądrowej, być może do pomysłu budowy elektrowni jądrowej powróci Białoruś.

Jeżeli nie wybudujemy u siebie elektrowni jądrowej, to będzie tak, że będziemy kupowali energię produkowaną w elektrowniach jądrowych u sąsiadów, i nie będziemy mieli nad tymi elektrowniami takiej kontroli, jak gdyby to były polskie reaktory. Zanim jeszcze Komisja Europejska opublikowała mapę drogową 2050 prowadziłem z moimi dyplomantami na Politechnice Warszawskiej wiele obliczeń pokazujących konsekwencje gospodarczo-środowiskowe różnych wariantów zaspokojenia potrzeb energetycznych Polski. Rozważaliśmy różne scenariusze, w tym bez energetyki jądrowej i ją uwzględniające. W miarę czasu, gdy UE zaczęła wykazywać coraz wyższe ambicje redukcyjne, przy naszym zaangażowaniu w węgiel, coraz bardziej stawało się jasne, że nie mamy ucieczki przed energetyką jądrową.

Ponieważ energetyka wodna w Polsce nie może niestety stać się znaczącym źródłem energii, energetyka jądrowa jest jedyną mocą pracującą w tzw. podstawie, która nie jest uzależniona od warunków pogodowych, a która nie emituje CO2.

Na razie jednak to węgiel jest naszym bezpieczeństwem energetycznym, ponieważ go mamy. Jeżeli nie chcemy całkowicie uciekać od węgla, musimy stosować czyste technologie węglowe, eksperymentować z CCS, który teraz jest drogi, ale w przyszłości może być dobrym rozwiązaniem. Mamy też coraz lepiej uzasadnione nadzieje na gaz łupkowy, który mógłby całkowicie zmienić nasz miks energetyczny.

Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo atomowe, ponieważ w strukturach resortu środowiska jest Państwowa Agencja Atomistyki. Jako inżynier nie bardzo widzę inne wyjście jak rozwój energetyki jądrowej, jeżeli nie chcemy utracić konkurencyjności naszej megawatogodziny (MWh) w porównaniu do MWh produkowanej w Europie. To inwestycyjnie bardzo drogi megawat zainstalowanej mocy, ponad dwa razy droższy od MW w kotłach nadkrytycznych, ale to się będzie zwracać tym, że nie będziemy płacili kosztów emisji CO2. W sytuacji, gdy UE opublikowała mapę drogową 2050, to jeszcze lepiej uzasadnia takie rachunki. Jeszcze niedawno ci proekologiczni energetycy polscy prognozowali, że udział węgla w miksie paliwowym Polski będzie na poziomie ok. 40 proc., po publikacji mapy drogowej już wiadomo, że redukcja zużycia węgla musi być głębsza. Musimy szybciej niż dotąd rozwijać energetykę wiatrową i solarną. Jeśli jednak ktoś uważa, że samymi wiatrakami, biogazem i fotowoltaiką można zastąpić elektrownie systemowe, to niech mi pokaże kraj, który taką przemianę przeszedł, lub ją planuje.

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP