Ministrowie ds. europejskich Polski i Francji m.in. o unii energetycznej

Ministrowie ds. europejskich Polski i Francji m.in. o unii energetycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pomysł unii energetycznej, kryzys na Ukrainie oraz zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego były głównymi tematami piątkowych rozmów w Warszawie ministrów ds. europejskich Polski - Piotra Serafina i Francji - Harlema Desira.

"Projekt unii energetycznej premiera Donalda Tusk został poparty przez prezydenta Francois Hollande'a i od czasu ich rozmowy w Brukseli i innych stolicach wspólnie zabiegamy o poparcie dla naszej wizji" - podkreślił Serafin na wspólnej konferencji prasowej z francuskim ministrem.

Zapewnił, że każdy z sześciu filarów unii energetycznej jest równie ważny i odnosi się do wszystkich najistotniejszych problemów, głównie na rynku gazu. "Jednym z niezwykle ważnych filarów jest też zwiększenie siły przetargowej UE w negocjacjach z zewnętrznymi dostawcami gazu" - podkreślił Serafin. Taką lepszą siłę przetargową mogłaby zapewnić wspólna agencja zakupowa - ocenił.

Według polskiego ministra, ze względu na brak przejrzystych reguł, nie ma efektywnego rynku gazu. "Musimy więc poprawić przejrzystość rynku gazu, jak również myśleć o wspólnej polityce zakupowej" - dodał Serafin.

Jak dodał, Donald Tusk porozumiał się z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem co do pięciu punktów unii energetycznej. "A co do kwestii wspólnych zakupów uzgodniono powołanie grupy roboczej, która podjęła już pracę i w tych pracach jest już znaczący postęp" - zauważył.

Z kolei Harlem Desir podkreślił, że wspólne zakupy gazu przez kraje UE mogłyby zmniejszyć zależność od nielicznych dostawców, poprawiłyby pozycję negocjacyjną i dałyby możliwość zyskania lepszych cen.

"Musimy zjednoczyć siły w obliczu ryzyka braku dostaw. Idea wspólnych zakupów jest niesłychanie istotna" - mówił Desir. "Tylko razem może nam się udać, razem łatwiej nam będzie osiągnąć założone cele" - dodał

Premier Donald Tusk od kilku tygodni prowadzi ofensywę dyplomatyczną w sprawie projektu unii energetycznej. Rozmawiał na ten temat poza prezydentem Francji, m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, czy kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Na początku kwietnia Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej.

Wśród elementów projektu unii energetycznej premier wymieniał: wspólne negocjacje gazowe całej UE, inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową, lepsze wykorzystywanie własnych, europejskich źródeł energii (jak węgiel czy gaz łupkowy), wyraźne wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii oraz "intensywne otwarcie na innych dostawców energii" niż Rosja i Gazprom.

Serafin poinformował także, że jego rozmowa z francuskim gościem dotyczyła też kryzysu, związanego "z agresją Rosji na Ukrainie".

Desir ocenił, że nie do przyjęcia jest rosyjska aneksja Krymu, a także to, co obecnie dzieje się we wschodniej Ukrainie. "Chcielibyśmy, by wybory prezydenckie 25 maja na Ukrainie odbyły się w jak najlepszych warunkach" - podkreślił francuski minister.

Tematem rozmowy obu ministrów były także zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. "Wszyscy chcielibyśmy, aby frekwencja w tych wyborach była jak największa" - podkreślił Serafin. Jak dodał, trzeba już także myśleć "o tym, co po wyborach" i "jakie powinny być priorytety Europy na najbliższe 5 lat, do 2019 roku".

Również Desir zwrócił uwagę na znaczenie frekwencji w głosowaniu do europarlamentu. "Wtedy obywatele będą mogli określić czego oczekują od Europy, jakich chcą zmian" - dodał. Jak zaznaczył, ma to też znaczenie dla przyszłego kształtu Komisji Europejskiej.

Ministrowie podjęli także kwestię negocjacji klimatycznych. Serafin wyraził nadzieję, że do października uzgodnione będzie europejskie stanowisko ws. polityki klimatycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministrowie ds. europejskich Polski i Francji m.in. o unii energetycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!