Ministrowie środowiska Polski i Niemiec m.in. o atomie

Ministrowie środowiska Polski i Niemiec m.in. o atomie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Warszawie spotkali się w czwartek ministrowie środowiska Polski i Niemiec. Rozmowy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa dostaw energii, polskich planów budowy elektrowni jądrowych oraz niemieckiego planu ich wygaszania i rozwijania energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

W Warszawie spotkali się w czwartek ministrowie środowiska Polski i Niemiec. Rozmowy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa dostaw energii, polskich planów budowy elektrowni jądrowych oraz niemieckiego planu ich wygaszania i rozwijania energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Federalny minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa reaktorów Niemiec Norbert Roettgen podkreślił podczas konferencji prasowej, że każdy kraj ma prawo własnej oceny i wyboru drogi rozwoju energetyki. Niemcy zdecydowały o wygaszaniu energetyki jądrowej i postawiły na rozwój energetyki odnawialnej.

"Każdy kraj podejmuje decyzje w tej sprawie we własnym zakresie. Nie ma, jak mówi się po niemiecku, królewskiej drogi, żeby prowadzić politykę energetyczną i dostawy energii bez żadnych problemów" - mówił Roettgen.

"40 lat temu zaczęliśmy wykorzystanie energii jądrowej, ale z czasem dostrzegliśmy, że ma to więcej minusów niż plusów. Doszliśmy do wniosku, że teraz mamy inne technologie, które mogą zastąpić tamtą technologię. Należy też wprowadzić większą efektywność energetyczną we wszystkich dziedzinach" - powiedział.

Zdaniem niemieckiego ministra sprawy bezpieczeństwa atomowego dotyczą wszystkich krajów, np. kwestia składowania wypalonego paliwa jądrowego w Europie nie została jeszcze rozwiązana. "Nie mamy odpowiednich możliwości końcowego składowania i nie jesteśmy w stanie w pełni opanować ryzyka związanego z energetyką jądrową" - mówił. "Kwestie bezpieczeństwa stoją na pierwszym planie" - dodał.

Polski minister środowiska Andrzej Kraszewski podkreślił, że w związku ze zobowiązaniami do ograniczenia emisji dwutlenku węgla spoczywa na nas obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw energii.

"Nie jest tak, że po Fukushimie my mamy doskonałe samopoczucie, jeśli chodzi o energetykę jądrową, ale niestety sytuacja jest taka, że nie widzimy innego wyjścia. Zgodnie z prognozami, jako rozwijająca się gospodarka będziemy potrzebowali więcej energii i energetyka atomowa jest według naszych obecnych rachunków i zamierzeń właśnie tym, co może nam pomóc uciec od emisji CO2" - podkreślił Kraszewski.

Zadeklarował, że Polska przekaże stronie niemieckiej wszelkie plany dotyczące rozwoju energetyki jądrowej, szczególnie dotyczące lokalizacji reaktorów. "Te dokumenty w sposób ponadstandardowy będą dyskutowane ze stroną niemiecką, przedstawiane im, by cały proces był transparentny i wszystkie miary bezpieczeństwa były również argumentem przedstawianym niemieckiej stronie" - powiedział.

Roettgen przypomniał, że Unia Europejska dla bezpieczeństwa instalacji jądrowych wprowadziła testy wytrzymałości według europejskich kryteriów. Instalacje te będą monitorowane i odpowiednio oceniane. "Jestem przekonany, że w tych sprawach musimy w UE mówić jednym głosem" - powiedział niemiecki minister.

Wśród poruszanych spraw znalazły się także kwestie klimatu, wzmocnienie przygranicznej ochrony przeciwpowodziowej, a nawet ochrony środowiska podczas dużych imprez masowych, jak nadchodzące finały mistrzostw Europu w piłce nożnej Euro2012. "Życzę polskim piłkarzom wielu bramek i zwycięstw, oprócz meczu z Niemcami" - mówił Roettgen.

W tym roku odbędą się warsztaty w ramach projektu "Zazielenianie mistrzostw EURO 2012", które mają włączyć społeczeństwo w działania na rzecz ochrony środowiska i podnieść świadomość ekologiczną przed sportowym wydarzeniem organizowanym wspólnie przez Polskę i Ukrainę.

Kraszewski podkreślił, że dużą część spotkania zajęły sprawy rozpoczynającego się od 1 lipca półrocznego polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Priorytetami prezydencji w dziedzinie środowiska ma być ochrona różnorodności biologicznej i ginących gatunków, ochrona klimatu, w tym przygotowanie do światowej konferencji w klimatycznej w Durbanie (RPA) i efektywne wykorzystania zasobów naturalnych.

Polska i Niemcy opracują też wspólne plany zarządzania ryzykiem powodziowym na granicznych rzekach oraz pracują nad zaktualizowaniem polsko-niemieckiej umowy z 2006 r. o transgranicznych ocenach oddziaływania na środowisko. Współpraca między krajami ma też dotyczyć ochrony zagrożonych gatunków: wilka i ptaka - wodniczki.

Kraszewski zaprosił też stronę niemiecką do Warszawy na październikowe spotkanie na wysokim szczeblu, które będzie poświęcone przygotowaniu do konferencji RIO+20. Chodzi o zaplanowaną połowę 2012 r. konferencję w Rio de Janeiro (Brazylia) - w dwadzieścia lat po Szczycie Ziemi ONZ, który w 1992 r. obradował w tym mieście i podjął decyzje dotyczące ochrony naszej planety.

Warszawskie posiedzenie było piętnastym spotkaniem Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska, która istnieje od 20 lat. Poprzednie posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska odbyło się w 2009 r. w Dreźnie. Radę utworzono podczas podpisywania Traktatu między RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Powołano także Polsko-Niemiecką Komisję Sąsiedzką ds. Ochrony Środowiska, która wspomaga Radę.

Rada ds. Ochrony Środowiska zajmuje się ustalaniem zadań, kierunków działań i najważniejszych zagadnień współpracy w dziedzinie ochrony środowiska, a także uzgadnianiem strategii regionalnej i międzynarodowej polityki dotyczącej środowiska oraz wspieraniem współpracy na obszarze przygranicznym.

Czytaj też: Klimat niebezpieczny dla gospodarki
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministrowie środowiska Polski i Niemiec m.in. o atomie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!