Ministrowie środowiska UE w Sopocie m.in. o oszczędzaniu zasobów planety

Ministrowie środowiska UE w Sopocie m.in. o oszczędzaniu zasobów planety
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dotychczasowe dokonania w ochronie środowiska, działania na kolejne 10 lat oraz zasady oszczędzania zasobów planety - to tematy, rozpoczętego w poniedziałek w Sopocie, nieformalnego spotkania ministrów środowiska krajów UE.

"W poniedziałek mówimy o tym, co strategicznie w ciągu ostatnich 10 lat udało się w ochronie środowiska i co chcemy zrobić przez kolejne 10 lat. O tym, co koniecznie trzeba nadrobić, co jest naszym wspólnym sukcesem, a co największym wyzwaniem" - mówił dziennikarzom przed wejściem na spotkanie, prowadzący obrady, minister środowiska Andrzej Kraszewski.

"Będziemy też rozmawiać o efektywnym wykorzystaniu zasobów. (....) Przyzwyczailiśmy się do bardzo rabunkowej gospodarki zasobami" - podkreślił.

"To ważny trend w ochronie środowiska obecnie, który Polska w trakcie swojej prezydencji chce wzmocnić i wspólnie zastanowić się, jak konkretnie lepiej oszczędzać zasoby. Dla Polski oznacza to też walkę z +jednorazówkowością+, czyli marnotrawieniem rzeczy i zasobów" - mówił Kraszewski.

Podczas spotkania ministrów Kraszewski zaprezentuje priorytety prezydencji w zakresie środowiska. Priorytety Polski obejmują m.in. sprawę efektywnego wykorzystania zasobów, zapobieganie zmianom klimatu oraz adaptację Europy do tych zmian i przygotowanie stanowiska UE na Konferencję Klimatyczną ONZ w Durbanie (RPA). Sprawom klimatu poświęcony będzie drugi dzień obrad.

Szef resortu podkreślił, że w czasie polskiej prezydencji będziemy kształtować nowe ramy polityki środowiska w Europie. Dodał, że Polsce zależy na jak najlepszej atmosferze spotkania, która wpłynie na skuteczność pracy Polski w trakcie prezydencji.

Pytany, czy na atmosferę w Sopocie nie położy się cieniem piątkowa decyzja Polski o zaskarżeniu do ETS decyzji Komisji Europejskiej o zasadach rozdziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 i negatywny stosunek do większego ograniczenia emisji CO2 podkreślił, że stanowisko Polski w tej sprawie było znane od dawna.

"Chcieliśmy najpierw uzyskać wyliczenia jak takie dodatkowe ograniczenia wpłyną na gospodarki poszczególnych krajów, a nie UE, jako całości. Moim zdaniem całej Europy, nie tylko Polski, nie stać na takie ambicje i Polska miała odwagę to powiedzieć" - mówił. "Tego stanowiska bronimy i będziemy bronić. To jednak nie będzie miało wpływu na sopockie obrady i te tematy, które przygotowaliśmy" - zaznaczył.

Nieformalne spotkanie ministrów jest okazją do wymiany poglądów, która niekoniecznie dotyczy konkretnych zapisów zamienianych na przepisy UE. Spotkanie daje możliwość przeprowadzenia politycznej debaty w sprawach, które kraj przewodniczący w Radzie UE wskazuje, jako najważniejsze.

Poniedziałkowe rozmowy ministrów będą dotyczyły szeroko rozumianego środowiska i jego ochrony w ramach strategii Europa 2020 oraz inicjatywie dotyczącej oszczędnego, efektywnego korzystania z zasobów.

We wtorek ministrowie mają rozmawiać o ochronie klimatu i przygotowaniu Europy do zmian klimatycznych. Omówią także stanowisko europejskie na światową konferencję klimatyczną ONZ w Durbanie (RPA).

Kraszewski powiedział, że tematy dotyczące gazu łupkowego czy stosunku Polski do atomu nie będę tematem rozmów. "Będę mówił o tym w środę na spotkaniu w Parlamencie Europejskim i tam od posłów spodziewam się takich pytań. Spodziewam się też dyskusji z komisarzami na temat polskiego stanowiska w sprawie gazu łupkowego" - podkreślał.

"Polska ma w pełni prawo wykorzystywać nasze zasoby energetyczne. Nie możemy doprowadzać do paranoicznej sytuacji, że węgiel jest zły, bo emituje CO2, po Fukushimie nie mówi się o energetyce jądrowej, no tak, możemy jeszcze kupić 4 razy tyle gazu od Rosji, ale to trochę i śmieszne, i straszne, no a gaz łupkowy nie - bo to okropne dla środowiska - mówił dziennikarzom Kraszewski. - To mamy sobie łuczywem świecić, jak chcemy wieczorem przeczytać gazetę?". Zaznaczył, że na debatę na ten temat będzie czas w innym miejscu.

Udział w spotkaniu biorą prawie wszyscy szefowie resortów środowiska krajów Unii, krajów Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej: Norwegii, Szwajcarii oraz krajów kandydujących do UE: Chorwacji, Czarnogóry i Macedonii. W poniedziałkowych spotkaniach bierze udział unijny komisarz ds. środowiska Janez Potocnik. We wtorek w rozmach będzie uczestniczyła komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministrowie środowiska UE w Sopocie m.in. o oszczędzaniu zasobów planety

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!