Most energetyczny Polska-Kaliningrad możliwy w 2015

Most energetyczny Polska-Kaliningrad możliwy w 2015
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Most energetyczny z obwodu kaliningradzkiego do Polski mógłby zostać zbudowany w 2015 roku - uważa przedstawiciel rosyjskiego państwowego koncernu "Rosatom" i szef projektu budowy Bałtyckiej Siłowni Atomowej Siergiej Bajarkin.

"Taki most może powstać mniej więcej około 2015 roku" - powiedział podczas konferencji prasowej w Wilnie Bajarkin, który uczestniczył w odbywającej się tu dyskusji na temat rozwoju energii atomowej w regionie Morza Bałtyckiego po awarii w Japonii, w Fukushimie.

Przedstawiciel "Rosatom" poinformował, że most energetyczny mógłby mieć zdolność przesyłową rzędu 800 MW i połączyłby miasteczko Mamonov w obwodzie kaliningradzkim z Polską.

Według Bajarkina, eksploatowaną obecnie linię energetyczną łączącą obwód kaliningradzki z Litwą trzeba będzie wzmocnić. Zakłada się, że po jej zmodernizowaniu Litwa stanie się państwem tranzytowym do transportowania energii elektrycznej do państw skandynawskich (państwa bałtyckie mają połączenia podmorskimi kablami ze Skandynawią i planują dalsze - PAP).

Obecnie moc linii energetycznej łączącej obwód kaliningradzki z Litwą wynosi 680 megawatów.

"Rosatom" zakłada, że Bałtycka Siłownia Atomowa zacznie produkować energię w 2016. Szef marketingu "Rosatomu" Aleksiej Kalinin mówił kilka miesięcy temu PAP, że firma jest przekonana, iż wraz z partnerami "jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych połączeń sieciowych w tych kierunkach, gdzie jest popyt na energię".

"Będziemy budować sieci w tych kierunkach, gdzie jest popyt na energię, ponieważ to czysto komercyjny projekt" - podkreślał Kalinin.

Polskie spółki energetycznie jednoznacznie nie zadeklarowały dotychczas chęci sprowadzania energii elektrycznej z Obwodu Kaliningradzkiego. PGE informowało, że otrzymało taką propozycję od rosyjskiego operatora sieci Inter RAO, ale nie rozpoczęło rozmów o zaangażowaniu się kapitałowo.

Z kolei prezes Tauronu Dariusz Lubera mówił na początku września PAP, że spółka planuje do 2025 r. dysponować mocą ok. 800 MW z elektrowni atomowej i najchętniej nawiązałaby współpracę z PGE, realizującą polski projekt atomowy. Lubera nie wykluczył jednak wtedy żadnej opcji, m.in. sprowadzania energii z Obwodu Kaliningradzkiego. "Nie należy tu mieć żadnych uprzedzeń" - podkreślał Lubera.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Most energetyczny Polska-Kaliningrad możliwy w 2015

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!