MRR: co najmniej 10 proc. środków z EFRR na projekty energetyczne

MRR: co najmniej 10 proc. środków z EFRR na projekty energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym okresie wydawania funduszy UE, w latach 2014-20, co najmniej 10 proc. środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ma zasilić projekty dotyczące efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii - podał resort rozwoju regionalnego.

Możliwościom finansowania przedsięwzięć energetycznych z unijnych funduszy poświęcona była poniedziałkowa konferencja w Katowicach "W drodze do niskoemisyjnej gospodarki". Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) podkreślali, że o ile w latach 2007-13 z 68 mld euro unijnych środków dla Polski na projekty energetyczne trafiło zaledwie 3,4 proc., o tyle w kolejnej perspektywie finansowej energetyka zyska znacząco większe środki.

"W nowej perspektywie promowana będzie przede wszystkim efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii (OZE), zarówno w ramach Funduszu Spójności, jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, na poziomie regionalnym. Kolejny instrument to tzw. program łączący Europę, wspierający największe inwestycje łączące różne kraje UE, dotyczące np. przesyłu energii" - wyliczał wicedyrektor departamentu koordynacji programów infrastrukturalnych w MRR Jarosław Orliński.

W nowym unijnym budżecie przyjęta ma być zasada koncentracji, w myśl której środki na dane cele mają być skoncentrowane na konkretnych obszarach. W przypadku Polski oznacza to wydatkowanie środków w ujęciu regionalnym, czyli w 16 województwach. Niemal wszystkie regiony, zgodnie z unijną klasyfikacją, są w kategorii słabo rozwiniętych, z wyjątkiem woj. mazowieckiego, gdzie wskaźniki gospodarcze i społeczne są najwyższe.

"Jako strona polska bronimy zasady, aby w przypadku regionów słabo rozwiniętych maksymalny poziom dofinansowania był taki jak obecny, czyli do 85 proc. wydatków kwalifikowanych" - podkreślił Orliński.

Plan zakłada, że w 15 województwach co najmniej 10 proc. środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które są podstawą finansowania Regionalnych Programów Operacyjnych, musi być przeznaczone w nowej perspektywie finansowej na przedsięwzięcia dotyczące efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. W woj. mazowieckim wskaźnik ten ma wynosić 20 proc.

"Główny nacisk na zrealizowanie tej zasady będzie skoncentrowany na 16 polskich województwach; to one będą musiały ten warunek wypełnić. To bardzo ważne przy przygotowaniu Regionalnych Programów Operacyjnych. (...). To bardzo duże wyzwanie, które oznacza, że będzie więcej środków, a w związku z tym musi być więcej dobrze przygotowanych projektów" - podkreślił wicedyrektor.

Oprócz efektywności energetycznej i OZE wsparcie może też być kierowane na projekty kogeneracyjne (łączna produkcja prądu i ciepła), rozwój inteligentnych sieci energetycznych, realizację tzw. zintegrowanych strategii niskoemisyjnych czy projekty wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne.

Uczestnicząca w katowickiej konferencji minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska wskazała, że obecnie dla Polski najistotniejsze jest szybkie porozumienie w sprawie kształtu nowego unijnego budżetu. Oceniła, że nieuchwalenie budżetu w tym roku spowoduje, że w 2014 r. faktycznie nie zacznie się wdrażanie nowych programów; będzie to możliwe prawdopodobnie dopiero z rocznym opóźnieniem.

"Ten budżet będzie dla Polski bardzo duży; z pewnością większy niż ten, który mamy obecnie. Ważniejsze jest to, kiedy domkną się jego negocjacje. Ten budżet będzie duży - wskazują na to wszystkie wskaźniki i dane, według których nie może on być mniejszy od obecnego. To będzie zarazem ostatni taki budżet dla Polski" - powiedziała minister, przypominając, że w przyszłym unijnym budżecie zmieni się preferowany przez Komisję Europejską model projektów.

"To mają być pomysły zintegrowane, które nie oddziałują na jakiś obszar jednostkowo. Chodzi o to, by wieloma strumieniami finansowymi i wieloma instrumentami oddziaływać tak, aby rzeczywiście zmienić na danym obszarze całe otoczenie - warunki ekonomiczne, środowiskowe, warunki dostępności terytorialnej i inne" - tłumaczyła Bieńkowska, wskazując, że promowane będą zwrotne instrumenty pomocowe oraz zasada partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Musimy nauczyć się, w jaki sposób takie zintegrowane projekty robić. W nowym budżecie nie ma bezpośredniego finansowania spółek energetycznych. Aby skorzystać z tych środków, musimy wymyślić coś, co jest pomiędzy środowiskiem, niskoemisyjnością, efektywnością energetyczną, nauką i samorządami" - podsumowała Bieńkowska.

Jednym z trzech głównych priorytetów wskazywanych przez UE w strategii "Europa 2020" jest wspieranie gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej. Sposobem jego realizacji będzie ograniczenie emisji CO2 o 20 proc., wzrost udziału energii pochodzącej z OZE do 20 proc. oraz zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRR: co najmniej 10 proc. środków z EFRR na projekty energetyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!