MŚ: najwyższe stężenia smogu w południowej Polsce

MŚ: najwyższe stężenia smogu w południowej Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach południowej Polski przekracza 100 mikrogramów na m sześc., a najwyższe jednogodzinne stężenia przekraczające 200 mikrogramów na m sześc. występują w kilkunastu miastach Śląska, Opolszczyzny, Małopolski i Wielkopolski - podał we wtorek resort środowiska.

Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 mikrogramów na m sześc. występują w: Zabrzu, Tychach, Sosnowcu, Rybniku, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim i Żywcu (woj. śląskie), Opolu, Zdzieszowicach, Kędzierzynie Koźlu (woj. opolskie), Skawinie (woj. małopolskie) i Kaliszu (woj. wielkopolskie) - przekazało ministerstwo.

"Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na m sześc., ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego" - tłumaczyło.

MŚ zaznaczyło jednak, że na obszarach, gdzie występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego przebywania na otwartym powietrzu powinny unikać małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami serca, dróg oddechowych i astmatycy.

Według resortu wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych, zwłaszcza w południowej części kraju.

Ministerstwo podało także, że w poniedziałek 9 stycznia poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 mikrogramów na m sześc. zostało przekroczone w Nowej Rudzie, Koninie, Sosnowcu, Cieszynie, Opolu, Oleśnie, Olkuszu, Krakowie, Skawinie, Pabianicach, Otwocku, Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 mikrogramów na m sześc. (średnia dobowa) miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w: Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej i w województwie opolskim w Zdzieszowicach oraz w Kędzierzynie-Koźlu - dodało.

Według resortu środowiska przewidywana sytuacja meteorologiczna w środę i czwartek przyczyni się do poprawy jakości powietrza na obszarze całego kraju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MŚ: najwyższe stężenia smogu w południowej Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!